İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan’daki kentsel dönüşüm projesi tepkilere rağmen sürüyor. Çevik kuvvet ekipleri TOMA'lar ve iş makineleriyle bu sabah Tozkoparan'a geldi. Polis ekipleri sokakları giriş-çıkışlara kapattı, bazı boş evlerin yıkımına başlandı.

Tozkoparan'a şafak operasyonu: Mahalleyi yıkım için kuşattılar!
Fotoğraf: Twitter/@onurcingil

İsmail ARI

İstanbul’da AKP’li Güngören Belediyesi, halkın tüm mücadelesine ve itirazına rağmen Tozkoparan’da ‘rantsal dönüşüm’ ısrarını sürdürüyor.

Çevik kuvvet ekipleri TOMA'lar ve iş makineleriyle bu sabah Tozkoparan'a geldi. Bazı boş evlerin yıkımına başlandı.

Sokakların giriş-çıkışlara kapatıldığı mahallede, bin 500 civarında polis olduğu ve her sokakta 4-5 polis otobüsü bulunduğu aktarılıyor.

tozkoparan-a-safak-operasyonu-binlerce-polis-mahalleyi-yikim-icin-kusatti-1057464-1.

Öte yandan gazetecilerin mahalleye girişi engelleniyor.

tozkoparan-a-safak-operasyonu-binlerce-polis-mahalleyi-yikim-icin-kusatti-1057465-1.

tozkoparan-a-safak-operasyonu-mahalleyi-yikim-icin-kusattilar-1057523-1.

Direnişin sürdüğü mahallede bazı boş binaların yıkımına başlandıDirenişin sürdüğü mahallede bazı boş binaların yıkımına başlandı

AVUKAT CİNGİL'İN MAHALLEYE GİRİŞİ ENGELLENİYOR

Mahalle halkının avukatı Onur Cingil de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, mahalleye alınmadığını bildirdi. Cingil, polislerin, "avukat, basın mensubu, siyasiler kimse alınmayacak" anonsları yaptığını aktardı.

'KİBİR KULELERİNDEN İNECEKLER'

Mahallede yıkım sürerken, mahalle halkıyla birlikte bir açıklama yapan Avukat Cingil, "Herkes birlikteliğini koruyacak ve bunun sonunda halk kazanacak. Başka bir çaresi yok. Kibir kulelerinden inecekler" dedi.

Sorumluluların hukuk önünde gerekli cezayı alacaklarını kaydeden Cingil, şöyle devam etti: "Bizim mücadelemiz meşrudur. Belediye başkanı buraya gelemiyorsa, buradaki insanlara hakkını veremiyorsa, burada büyük bir hak yeme durumu vardır. Bu da en kötü şekilde cezalandırılacaktır. Hem hukuk önünde hem insanların vicdanı önünde."

CHP'Lİ TEKİN: İNSANLARIN YUVASINI BAŞINA YIKMAYIN

Yıkım alanına gelen CHP Milletvekili Gürsel Tekin, "Fikirtepe'de ayrı, Beyoğlu'nda ayrı... Bu kin, bu nefret neden? İnsanların yuvalarını başlarına yıkmayın" diye konuştu.

CHP'li Tekin'in açıklama yaptığı sırada ağlayarak yanına gelen bir mahaleli ise şunları söyledi:

"Yıllarca çalışıp ev almanın anlamı yokmuş, çünku devlet cöküyor. Şimdiye kadar onlara oy verdim ama çok pişmanım. Tüm gece nöbet tuttum evimizin elektriğini suyunu kesecekler diye."

tozkoparan-a-safak-operasyonu-mahalleyi-yikim-icin-kusattilar-1057475-1.

NE OLMUŞTU?

Tozkoparan ve Mehmet Nesih Özmen Mahalleleri 2006’da kentsel dönüşüm alanı, 2013’te riskli alan ilan edildi. 21 Nisan 2020’de Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle afet bölgesi ilan edildi. Yıkım çalışmalarına başlanacağı gerekçesiyle mahalleliye ‘evlerinizi terk edin’ tebligatı geldi. Konu yargıya taşındı, İstanbul 10’uncu İdare Mahkemesi tahliye ve yıkım işlemlerine yönelik yürütmeyi durdurma kararı verdi. Haziran 2020’de başında yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı, ardından 23 Haziran’da Mehmet Nesih Özmen ve Tozkoparan Mahallesi’nde elektrik, su ve doğalgazlar kesildi. Temmuz 2021’de ise halkın mücadelesi sonucunda bölgenin riskli alan ilan edilmesi kararına dair Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.