Tozkoparan’ı yandaş inşa edecek
Fotoğraf: BirGün

İsmail ARI

Yurttaşların uzun bir süre mücadele etmesine rağmen evlerin zorla yıkıldığı İstanbul Tozkoparan’da da kentsel dönüşüm ihalesi iktidara yakınlığıyla bilinen bir isme gitti.

AKP’li Güngören Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ’Tozkoparan Kentsel Dönüşüm’ projesi için Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye yetki verildi. Emlak Konut ise Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “Güngören Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi İnşaatı” için iki ayrı şirketle sözleşme imzalandığını duyurdu. Açıklamada, Emlak Konut’un iktidara yakınlığıyla bilinen Turgut Müteahhitlik A.Ş. ile 22 Aralık tarihinde KDV hariç 988 milyon 100 bin TL’lik, 21 Aralık tarihinde ise Gürtaş Yapı Şirketi ile KDV hariç 665 milyon 900 bin TL’lik sözleşme imzalandığı ifade edildi. Yani Emlak Konut iki şirkete KDV hariç toplam 1 milyar 653 milyon TL ödeyecek. Daha önce Beykoz Tokatköy’ün de kentsel dönüşüm işinin verildiği Turgut Müteahhitlik A.Ş.’nin sahibi olan ve aynı zamanda Çaykur Rizespor Kulübü’nün de başkanı olan İbrahim Turgut ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

Şirketin internet sitesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şirkete ziyaretlerde bulunduğu görülürken, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turgut’un Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile AKP’li isimlerle çekilmiş çok sayıda fotoğrafı sergileniyor.