birgün

17° AÇIK

EKONOMİ 24.09.2020 09:15

Traktör fiyatları çiftçiyi zora soktu

Traktör fiyatları çiftçiyi zora soktu

EKONOMİ SERVİSİ

Çiftçinin üretimde kullandığı en önemli araçlardan biri olan traktörde fiyatlar artıyor. Yılın başından bu yana traktör fiyatları ortalama yüzde 30 oranında arttı. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, tarimdunyasi.net sitesinde artan fiyatlara rağmen çiftçinin traktör alabilmek için 1 ila 3 ay arasında sıra beklediğini yazdı. Öte yandan artan fiyatlar nedeniyle ikinci el piyasasında ciddi fiyat artışları yaşandığını kaydetti.

Yıldırım, çiftçi için hem üretim hem de ulaşım aracı olan traktörlerde yılbaşından bu yana yüzde 30 zam olduğuna dikkat çekerek bazı firmaların yüzde 15 bazı firmaların ise yüzde 50’nin üzerinde zam yaptığını belirtti. Otomobilde olduğu gibi traktörde de ikinci el piyasası daha hareketli. İkinci el traktör fiyatlarında da önemli artışlar oldu.

Yeni traktör almak isteyen çiftçiler, modeline göre 1 ile 3 ay sıra beklemek zorunda.

ÜRETİM AZALIYOR

Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği’nin (TARMAKBİR) son 5 yılın traktör üretim verilerine bakıldığında 2016’da 66 bin 915 traktör üretildi. 2017 yılında 72 bin 32 traktör üretimi ile rekor kırıldı. 2018 yılında üretim 47 bin 689’a indi. 2019 yılı ise traktör sektörü açısından kayıp yıl oldu. Türkiye’nin 2019 yılı traktör üretimi 29 bin 539 adete geriledi.

traktor-fiyatlari-ciftciyi-zora-soktu-784422-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız