birgün

23° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.01.2020 01:30

Trelleborg’da işçiler 44 gündür grevde

Trelleborg’daki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Petrol-İş üyesi işçilerin başlattığı grev, bugün 44’üncü gününde. İşçiler, “Bu grevi sadece kendimiz için değil, çocuklarımız için de yapıyoruz” diyor

Trelleborg’da işçiler 44 gündür grevde

Mahir Bağış

Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Trelleborg fabrikalarında toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine başlayan grev sürüyor.

Petrol- İş Sendikası üyesi 323 işçi, Trelleborg’un iki fabrikasında taleplerinin karşılanması için 44 gündür grevde. BirGün’e konuşan işçiler, “Bu fabrikayı büyüten, bugünlere getiren biziz; emeğimizin karşılığını istiyoruz” diyor.

'DOĞACAK ÇOCUĞUM İÇİN'

2 yıldır fabrikada operatör olarak çalıştığını söyleyen Nusret Soyyüce, “Saat başı aldığımız ücret çok düşük, bu ücretin artması için mücadele ediyoruz” dedi. Yüksek enflasyon nedeniyle iğneden ipliğe her şeye zam geldiğine dikkat çeken Soyyüce, “Aldığımız ücretler zamlar karşısında eriyip gidiyor” diye konuştu.

Yeni evlendiğini ve bir ay sonra baba olacağını ifade eden Soyyüce, “Bu grev sadece benim için değil, aynı zamanda doğacak çocuğumun geleceği için” ifadelerini kullandı.

'PATLAMA NOKTASINA GELDİK'

Trelleborg fabrikasında 12 yıldır çalıştığını belirten Murat Karakaya da her toplu sözleşme sürecinde aynı durumun yaşandığını söyledi. Karakaya, “İşten çıkarılma tehditleri alıyoruz; ama bu firmayı büyüten, emek veren bizleriz” dedi. Taleplerini elde etme konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Karakaya, “Artık patlama noktasına geldik, şimdiye kadar işverenin dediği oldu, artık bizim dediğimiz olacak” şeklinde konuştu.

Ekonomik kriz koşullarında aldıkları maaşlarla yaşamlarını sürdürmekte zorluk çektiklerini anlatan Karakaya, şöyle devam etti: “Bizim emeğimiz sayesinde işveren, fabrikasına daha fazla değer katıyor. Fabrika zenginleşiyor; fakat bunun işçilere yansıması çok az. Biz işçiler büyüyen fabrikamızdan emeğimizin karşılığını almak istiyoruz.”

FABRİKALARDA ÜRETİM YOK

Petrol- İş İşyeri Temsilcisi Dursun Karataş ise toplu sözleşme talepleri kabul edilene dek greve kararlı şekilde devam edeceklerini ifade etti.

İşverenle iki kez müzakere masasına oturduklarını belirten Karataş, “Önce yüzde 23, sonra da yüzde 26 oranında zam teklifi sundular, kabul etmedik. Biz teklifimizi yaparken enflasyon oranlarını, yapılan fahiş zamları göz önünde bulundurarak yüzde 37,5 oranında zam istemiştik. Şu an iki işletmede üretim durmuş durumda ve işveren taleplerimizi ne zaman kabul ederse fabrikaların bacaları da o zaman tütmeye başlayacak” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız