‘Tropik Trump’ta Lula korkusu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Güney Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya'da oy oranları düşen sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, gelecek yılki seçimler hakkında şimdiden şaibe yaratma arayışında. Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı'na küfreden Bolsonaro’ya ülke kamuoyundan büyük tepki var.

‘Tropik Trump’ olarak nitelendirilen Bolsonaro, Facebook'taki hesabında paylaşılan bir canlı yayın sırasında, Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı Luis Roberto Barroso için “o. çocuğu” şeklinde sinkaflı bir ifade kullandı. Video, kısa süre içinde hesaptan kaldırıldı ancak sosyal medyada birçok kez paylaşıldı. Görüntülerin yayılmasının ardından seçim sistemi ile ilgili bir forumda konuşan Bolsonaro “eylemlerinin böyle sorunlara yol açmasının, işini düzgün yaptığının bir işareti olduğunu” söyleyerek çıkışına devam etti. Örnek aldığı ABD'nin eski başkanı Donald Trump gibi, seçimi kaybederse hile gerekçesiyle sonucu kabul etmeyeceğinin işaretini veren sağcı Bolsonaro, ülkenin elektronik oylama sisteminin hileye açık olduğunu iddia ediyor. Yüksek Seçim Mahkemesi de Bolsonaro'nun sosyal medyada “seçim sistemine saldırıp Brezilya'nın demokrasisini tehdit ederek suç işleyip işlemediği konusunda” soruşturma başlatılacağını açıklamıştı.

Anketler eski Devlet Başkanı solcu Lula da Silva'nın gelecek yıl yapılacak seçimlerde Bolsonaro'ya büyük fark atacağını gösteriyor.

LULA HALKIN UMUDU

Ülkenin en büyük seçim anketlerini gerçekleştiren kuruluşların açıkladığı oranlara göre, İşçi Partili Lula bir sonraki seçimde oyların yüzde 49’unu alabilecekken Bolsonaro'nun oy oranı ise yüzde 23'te kalıyor. Brezilya’da adayların birinci turda devlet başkanı seçilebilmesi için kullanılan oyların yüzde 50’sini alması gerekiyor. Anketlere göre, Lula şu anda Brezilya seçime gitse ikinci tura ihtiyaç kalmadan devlet başkanı seçilebilecek.

Lula da Silva geçen ay Euronews'e verdiği röportajda, “Bolsonaro yalan ve saçmalıklar sayesinde kazandı. Bugün bile Bolsonaro günde dört kez yalan söylüyor. Yani seçim sürecinde kaç tane yalan söylediğini varın siz tahmin edin” açıklaması yapmıştı. Lula da Silva, seçimleri kazanması halinde yapacağı ilk faaliyetlere ilişkin “Güney Amerika ve Brezilya ile ilişkiler çok önemli. Dünya ülkeleri Soğuk Savaş'ın bittiğini, artık nükleer savaş istemediğimizi anlamalı. Ticaret savaşı yapamayız. Dijital bir endüstri savaşı yapamayız. İnsanlığın yaşamını iyileştirmek için bir yol inşa etmemiz gerekiyor” demişti. Dış Haberler