Trump'a 2020 seçimlerinde Cumhuriyetçi rakip

26.08.2019 12:10 DÜNYA
Cumhuriyetçi eski Kongre üyesi Walsh, 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olabilmek için Trump’a rakip oluyor.

ABD'de 2020'de yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken Cumhuriyetçiler'den ikinci isim de mevcut Başkan Donald Trump'la yarışa giriyor.

2010 yılında Illinois eyaletinden Temsilciler Meclisi'ne giren ancak 2 yıl sonraki seçimlerde aynı başarıyı gösteremeyen eski Kongre üyesi Joe Walsh, Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylığını ABC kanalında katıldığı programda açıkladı.Trump'ı "yalancı", "bağnaz" ve "beceriksiz" olmakla suçlayan Walsh, kampanya sloganının "Cesur ol" olacağını belirtti.

Analistler şans vermiyor

Siyasi analistler ise ülke genelinde Cumhuriyetçi seçmenler arasındaki desteği yüzde 80'lere ulaşan Trump karşısında Walsh'ın herhangi bir şansının olmayacağını belirtiyor.

Nisan ayında da eski Massachusetts Valisi Bill Weld Cumhuriyetçi Parti içinde Trump'a karşı aday adaylığını açıklamış ancak çok az destek görmüştü.

Öte yandan Demokratlar'da Trump'ın karşısına çıkması muhtemel 20 aday arasında devam eden adaylık yarışında eski Başkan Yardımcısı Joe Biden anketlerde önde gözüküyor.

ABD'de 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020'de yapılacak.

(AA)