birgün

3° AZ BULUTLU

DÜNYA 01.03.2021 09:29

Trump: Onları üçüncü kez yenmeye karar verebilirim

ABD eski başkanı Donald Trump, 3 Kasım seçimlerinde kaybetmesinin ardından ilk kez konuştu. Kaybettiği seçimle ilgili “hile” yapıldığını iddia eden Trump, 2024 seçimlerinde aday olabileceğinin sinyallerini verdi.

Trump: Onları üçüncü kez yenmeye karar verebilirim

ABD eski başkanı Donald Trump, 3 Kasım’da seçimlerinde Joe Biden’a kaybetmesiyle ilgili 3 ay aradan sonra ilk kez açıklama yaptı.

Seçimlerde “hile” yapılmasından ötürü kaybettiğini öne süren Trump, 4 yıl sonra yapılacak ABD başkanlık seçimleri için yeniden aday olabileceğinin sinyelini verdi.

ABD’nin Orlando eyaletinde, Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansında (CPAC) konuşan Trump, 2020 seçimlerini kendisinin kazandığı yönündeki iddiasına devam etti. Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinin yapılacağı 2022 seçimlerinde kaybedilen oyların tekrar ele geçirilmesine yardımcı olacağının sözünü veren Trump, “Sizlerin yardımıyla Temsilciler Meclisini geri alacağız, Senato'yu geri kazanacağız ve ardından Cumhuriyetçi bir Başkan Beyaz Saray'a muhteşem bir dönüş yapacak. Merak ediyorum kim olacak! Kim, kim, kim olacak? Merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

Bir önceki seçimlerde asıl kazananın kendisi olduğunu ve seçimlerde hile yapıldığının altını çizen Trump, “Beyaz Saray'ı kaybettik. Ama kim bilir? Onları üçüncü kez yenmeye karar verebilirim" dedi.

"BİDEN ÜLKEYİ SOSYALİZME SÜRÜKLÜYOR"

Biden yönetiminin görev sonrası ilk hafta yaptıklarını sert bir dille eleştiren eski ABD Başkanı Trump, "Bu, modern tarihte tüm başkanlar arasında en felaket ay oldu" diyerek Biden'ın istihdam, aile, sınır güvenliği, enerji, kadın ve bilim politikalarını eleştirdi.

Biden'ı komşu Meksika'ya sınırı açarak sayısız göçmeni ülkeye almakla suçlayan Trump, Demokrat Başkan'ın ülkeyi "radikal sol" politikalarla "sosyalizm", hatta "komünizm"e sürüklediğini ileri sürdü.

“CUMHURİYETÇİ PARTİMİZ VAR YENİ PARTİ KURMAYCAĞIZ”

Demokratların 6 Ocak'ta Trump taraftarlarının Kongre'ye düzenlediği baskınla ilgili başlattığı azil sürecine bazı Cumhuriyetçi senatörlerin de destek vermesi partide bölünmeye yol açmıştı. Trump, iki partiden oluşan ABD siyasi sisteminde üçüncü bir parti kurma olasılığı ile ilgili tartışmalara da değinerek bu konuyu danışmanlarıyla istişare ettiğini ve bu yönde planları bulunmadığını söyledi. Trump, "Yeni parti kurmayacağız. Cumhuriyetçi partimiz var. Partiyi birleştirip her zamankinden daha güçlü hale getireceğiz. Yeni bir parti kurmuyorum" dedi.

Trump, 3 Kasım seçimlerinde Joe Biden’a karşı Başkanlık seçimlerini 7 milyon oyu aşkın farkla kaybetmiş ve ABD Başkanlık dönemini Biden yönetimine bırakmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol