birgün

30° AÇIK

DÜNYA 02.08.2020 08:38

Trump oy kaybediyor

Trump oy kaybediyor

Dış Haberler Servisi

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerini erteletme girişimleri deneyen Başkan Donald Trump'ın kamuoyunda gün geçtikçe desteğini yitirmesi anket verilerine yansıdı. Trump olası seçimlerde yalnızca yüzde 40 oranında oy alırken, Demokrat rakibi Joe Biden’ın oy oranı yüzde 55 seviyelerine ulaştı.

ABC’nin Ipsos Polls ile ortak yaptığı ve 31 Temmuz’da yayımlanan ankete göre, ABD halkının yüzde 66’sı Trump’ın koronavirüs konusundaki politikasını onaylamıyor. Bu konuda Trump’a destek verenlerin oranı yüzde 34’te kaldı.

Ancak Cumhuriyetçilerin yüzde 74’ü salgınla mücadele noktasında Trump’a destek verirken Demokratlarda bu oran yalnızca yüzde 7 civarında kaldı.

IRKÇI TUTUM

Trump’ın ‘Black Lives Matter’ eylemlerine dönük tutumuna siyah Amerikalıların yüzde 92’si karşı çıkarken beyaz Amerikalıların en az yüzde 55’i Trump’ı onaylamıyor. ABD'lilerin yalnızca üçte birinden azı, federal birliklerin şehirlerde sokağa çıkmasının durumu iyileştirdiğini düşünüyor. Trump yönetiminin Rusya’yla ilişkileri de onaylanmıyor. Demokratların yüzde 92 gibi ezici çoğunluğu Trump’ın Rusya’la ilişkilerini doğru bulmadığını belirtirken bu oran bağımsızlarda yüzde 66 civarında seyrediyor. Fakat Cumhuriyetçilerin yüzde 80’i bu konuda Trump’ı destekliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız