birgün

23° AÇIK

DÜNYA 01.08.2020 15:20

Trump: Rusya ile nükleer silahlarla ilgili anlaşma üzerinde çalışıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’un Moskova ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile ilgili anlaşma üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Trump: Rusya ile nükleer silahlarla ilgili anlaşma üzerinde çalışıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’un Moskova ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile ilgili anlaşma imzalamaktan memnuniyet duyacağını açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre, Florida’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Rusya ile nükleer silahlarla ilgili anlaşma sorusuna, “Şu anda Rusya ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile ilgili bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz. Aramızda bu türden bir şey olsaydı, harika olurdu” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

27-30 Temmuz tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da, uzay güvenliği, doktrinler ve potansiyeller ile şeffaflık ve doğrulama konusunda birbirini takip eden uzman çalışma grupları biçimindeki ikili stratejik diyalog çerçevesinde Rusya ve ABD heyetleri toplantısı gerçekleştirildi.

Bu görüşmelerden bir ay önce ise yine Viyana’da stratejik istikrar konusunda Rus-Amerikan istişareleri yapılmış, burada Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (Yeni START) uzatılması, ayrıca Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) sona erdiği koşullarda istikrar ve öngörülebilirliğin korunması konuları ele alınmıştı.

2010'da imzalanan Yeni START anlaşması, Rusya ile ABD arasında nükleer silahların kontrolüne ilişkin hâlâ yürürlükte olan son anlaşma. Rusya, süresi Şubat 2021’de dolan anlaşmanın önkoşulsuz olarak uzatılmasından yana. Washington ise anlaşmayı uzatıp uzatmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapmış değil.Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız