birgün

6° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 27.12.2020 09:00

TTB Başkanı Fincancı: Faz 3 tamamlanmadan aşılar kullanılmamalı

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, koronavirüs aşılarının Faz 3 çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanılması gerektiğini belirterek, “Topluma etkili, güvenli ve nitelikli aşının ücretsiz olarak yapılması gerekiyor” dedi.

TTB Başkanı Fincancı: Faz 3 tamamlanmadan aşılar kullanılmamalı

Oktay EVSEN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pfizer\Biontech aşısıyla ilgili anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Anlaşma miktarının bu yıl için 550 bin doz, Mart ayı sonuna kadar da 4,5 milyon doz olduğu açıklandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’den alınan 4,5 milyon Covid-19 aşısının pazartesi günü Türkiye’ye geleceğini söyledi. Erdoğan, “Çin’den gelecek olan anlaşmamız 50 milyon ama ilk etapta bir 4,5 milyon gelecek. Bunları da belli bir takvim, öncelikle sağlık elemanlarımız olmak üzere bu aşılama sürecini başlatacağız” diye konuştu.


Covid-19 aşılara ilişkin BirGün’e değerlendirmede bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Biz acil kullanım onayı ile ilgili bir tutum belgesi yayımladık. Koronavirüs aşıları Faz 3 çalışmaları tamamlandıktan sonra kullanılmalı. Faz 3 çalışmaları tamamlanmayan aşıların uygulanmasıyla aşılara ilişkin araştırma süreci bitmiş olacak ve dolayısıyla da elimizde yetersiz bir veri olacak. Çin aşısının etkinliği yüzde 91 olarak tanımlanıyor. Biz de topluma etkili, güvenli ve nitelikli aşının ücretsiz olarak yapılması gerektiğini ve aşının ulaşılabilir olması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol