birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.08.2020 15:14

TTB: Elimizden alınan kreşler ve çocuk bakım evleri tekrar açılmalı

TTB Merkez Konseyi, çalıştığı hastanede koronavirüs nöbetine giderken 2 çocuğunu bıraktığı evde çıkan yangında kaybeden Fatma İçuz'e ilişkin açıklama yaparak, “Elimizden alınan kreşler ve çocuk bakım evleri, ihtiyacımıza uygun olarak tekrar açılmalıdır" çağrısında bulundu.

TTB: Elimizden alınan kreşler ve çocuk bakım evleri tekrar açılmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Çorum’un Bayat ilçesinde çalıştığı hastaneye koronavirüs nöbet için giderken 2 çocuğunu emanet ettiği evde meydana gelen yangında 4 yaşındaki kızı Elif ile oğlu Yusuf’u kaybeden hemşire Fatma İçuz ile ilgili açıklama yaptı.

“Hemşire Fatma İçuz COVID-19 nöbeti için çalıştığı hastaneye giderken çocuklarını bıraktığı evde çıkan yangın nedeniyle iki çocuğunu kaybetti. Kendisine, eşine ve yangında yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diliyoruz" denilen açıklamada, "Yaşanan bu olay bir kez daha biz kadınların, ana-babaların çocuklarıyla yalnız bırakıldığımızı, çocuk bakım sorumluluğunun üstesinden tek başımıza, kendi yarattığımız olanaklarla geldiğimizi gösterdi" ifadelerini kullanıldı.

Açıklama, şöyle devam etti: "Bizi işe alanların emeğimizi kullanırken çocuklarımızın bakımıyla ilgilenmediklerini ve çözümü tek tek her anne babaya bıraktığını çok acı bir biçimde ortaya koydu. Artık her anne baba işe giderken daha çok endişeli olacak. Çok çocuk doğurun diyenlerin doğurduğunuz çocuklarla hiç ilgilenmediklerini bir kez daha gösterdi."

"BÜTÜN KREŞLER İNSAN SAĞLIĞINA UYGUN BİÇİMDE DÜZENLENMELİ"

"Hepimizin çocuklarımızı güvenli ortamlarda büyütme, işimize giderken güvenli ortamlara emanet etme hakkımız var" denilen açıklamada, "Elimizden alınan kreşler ve çocuk bakım evleri, ihtiyacımıza uygun olarak tekrar açılmalıdır. Bütün kreşler, insan sağlığına çocuk gelişimine uygun biçimde düzenlenmelidir" ifadelerini kullanıldı.

TTB'nin açıklamasın şöyle sonlandı: "Tüm çalışan ana babaların gözlerinin arkada kalmayacak biçimde çocuklarını emanet edebilmesi için gereken düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istiyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız