birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

TTB, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'nın iptali için dava açtı

Türk Tabipleri Birliği, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik’in iptali için Danıştay’da dava açtı. TTB, dava dilekçesinde, yönetmelikte yer alan “olgusal veri” kavramının açık ve anlaşılır olmadığını, herhangi bir çerçeve ve ölçüt belirlemediğini savundu.

SAĞLIK 19.08.2022 17:43
TTB, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması'nın iptali için dava açtı Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yazılı açıklama yapılarak Resmi Gazete’de 3 Haziran’da yayınlanarak yürürlüğe giren Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik’in iptali için Danıştay’da dava açıldığı duyuruldu.

TTB’den yapılan açıklamaya göre; yönetmelikte yer alan “olgusal veri” kavramının açık ve anlaşılır olmadığına, herhangi bir çerçeve ve ölçüt belirlemediğine dikkat çekilen dava dilekçesinde, “‘Gözlemlenebilir veya doğrulanabilir vakıa’ ifadesi ile anlatılmak istenen durumun veya halin içeriği belirsiz bırakılmıştır. Madde hükmü, hukuk güvenliği ilkesine ve yasama yetkisinin devredilmezliği kuralına aykırıdır” denildi.

Dilekçede, yönetmeliğin ve yönetmeliğe dayanak yapılan 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu’nun altışar maddesinde iptal isteminde bulundu ve bu hızla Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması, telafisi imkansız zararlar oluşabileceği için de söz konusu yönetmeliğin yürütmenin durdurulması talep edildi.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun