birgün

19° PARÇALI BULUTLU

TÜGVA, İBB'ye karşı açtığı tahliye davasını kaybetti

TÜGVA Üsküdar İlçe Temsilciliği olarak kullanılan taşınmazın tahliyesi için İBB’nin başlattığı işlemlere karşı dava açan TÜGVA, davayı kaybetti.

GÜNCEL 22.07.2022 15:19
TÜGVA, İBB'ye karşı açtığı tahliye davasını kaybetti
Abone Ol google-news

Türkiye Gençlik Vakfı, (TÜGVA) İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) AKP yönetimindeyken bazı vakıf ve derneklere yaptığı tahsisleri durduran ve ortak hizmet protokollerini iptal eden yeni İBB yönetimine karşı açtığı tahliye davasını kaybetti.

Mahkeme, TÜGVA Üsküdar İlçe Temsilciliği olarak kullanılan Şehir Tiyatroları Kerem Yılmazer Sahnesi'nin binasındaki 1 konferans salonu ve 6 odanın tahliyesi davasında İBB'yi haklı buldu. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, işgalci olduğu tespit edilen TÜGVA'nın açtığı dava, son olarak İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi tarafından 24 Haziran 2022 tarihinde oybirliğiyle reddedildi.

'VAKIF İŞGALCİ, KARAR HUKUKU UYGUN'

İstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi kararında, ilk mahkemenin davayı ret gerekçelerine dikkat çekerek Üsküdar Kaymakamlığı'nın 17 Ağustos 2021 tarihli tahliye işleminin yargı kararının uygulanması niteliğinde olduğunu vurguladı.

Anılan mahkeme kararı ile ortaya konulduğu üzere vakfın taşınmazda fuzuli işgalci olduğu anlaşıldığından tahliye işleminde hukuka ve mevzuat hükümlerine aykırılık bulunmadığı sonucuna varıldı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi 24 Haziran 2022 tarihinde oybirliği ile vakfın açtığı davanın reddine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AKP yönetiminde olduğu süreçte bazı vakıf ve derneklere yapılan tahsisler, yardımlar yeni yönetim tarafından durdurulmuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve geldiğinde dernek ve vakıflarla yapılan ortak hizmet protokollerin iptal etmesi üzerine bazı vakıflar, kullandıkları binalardan çıkmayarak İBB hakkında hukuki işlem başlatmıştı.

TÜGVA Üsküdar İlçe Temsilciliği olarak kullanılan Şehir Tiyatroları Kerem Yılmazer Sahnesinin olduğu binadaki 1 konferans salonu ve 6 odanın tahliyesi de mahkemelik olmuştu.

2020'de tahliye süreci başlatılmış, tahliye gerçekleşmeyince Üsküdar Kaymakamlığı'na yazı yazılmış, karar vakfa tebliğ edilmişti. TÜGVA ise bu işlemin iptali için dava açmış, İstanbul Bölge İdaresi 10'uncu İdare Dava Dairesi itirazı kesin olarak reddetmişti.

Protokolde yer alan ve vakfa tahsis edilen taşınmazın Üsküdar Ahmediye Mahallesi'nde başka bir taşınmaz olduğu ve TÜGVA'nın İstanbul İl Temsilciliği olarak kullanıldığına dikkat çekilerek dava konusu taşınmazın söz konusu protokolde yer almadığı da vurgulanmıştı.

Davacı vakıf tarafından aksini kanıtlayacak bir iddianın ileri sürülmediği ifade edilmişti. 2 yıldır süren hukuki sürecin sonunda mahkemeler İBB'yi haklı buldu ve işgalci olduğu tespit edilen TÜGVA'nın açtığı dava, son olarak İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından 24 Haziran 2022 tarihinde oybirliği ile reddedildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol