birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

'TÜGVA Marşı' Grup Yorum şarkısından çalıntı çıktı

TÜGVA, tanıtımlarında Grup Aksiyon isimli bir grubun ‘TÜGVA Marşı’nı kullanmaya başladı. Marşın müziğinin Grup Yorum'un 'Özgürlük Tutkusu' isimli eserden alındığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 16.01.2022 12:32
'TÜGVA Marşı' Grup Yorum şarkısından çalıntı çıktı
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) devlet içindeki kadrolaşma faaliyetlerinin açığa çıkmasının ardından bu kez de çalıntı marş ile gündeme geldi.

TÜGVA tanıtım videosunda kullanılan “Tügvalıyız Biz” marşının Grup Yorum’a ait “Özgürlük Tutkusu” türküsünden çalındığı ortaya çıktı.

Müziği kullanan Grup Aksiyon, şarkının sözlerini şöyle değiştirdi:

“Biz, biz, biz TÜGVA'lıyız biz,

Kutlu bir davaya sevdalıyız biz.

Biz, biz, biz TÜGVA'lıyız biz,

Ümmetin ümidi TÜGVA'lıyız biz.”

Dokuz8haber yazarı Nurullah Yıldız, TÜGVA'nın Grup Yorum türküsünden çalıntı marşının olduğunu duyurdu. Yıldız, “TÜGVA tanıtım videosunda kullanılan “Tügvalıyız Biz” marşının Grup Yorum’a ait “Özgürlük Tutkusu” türküsünden alındığı anlaşıldı...” ifadelerini kullandı.

ALBÜMDE YER ALIYOR

Grup Aksiyon'un Youtube kanalına 11 Eyl 2019'da yüklendiği görülen albümde 16 parça yer alıyor. TÜGVA MARŞI isimli şarkı 3. sırada.

tugva-nin-marsi-grup-yorum-sarkisindan-calinti-cikti-968659-1.

***

KONSERLERİ YASAKLANDI ÜYELERİ TUTUKLANDI

AKP son yıllarda Grup Yorum’un konserlerini yasakladı, grup üyeleri tutuklandı.

7 Mayıs 2020’de Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, girdiği ölüm orucu sonucu hayatını kaybetmişti. “Bas gitarımı aldılar, kendimi ifade etmek için bedenimi enstrüman yaptım" demiş; beş yıl önce bir milyon kişiye konser veren bir gitarist iken beş grup arkadaşı ile bir anda "ödülle aranan terör listesine" eklendiklerini belirtmişti.

Grup Yorum’un bir diğer üyesi Helin Bölek de 3 Nisan 2020’de girdiği ölüm orucu sonucu hayatını kaybetmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol