birgün

18° AÇIK

TÜGVA’ya ücretsiz kafe devrine iptal

GÜNCEL 26.03.2022 09:48
TÜGVA’ya ücretsiz kafe devrine iptal
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Manisa 1. İdare Mahkemesi, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir kafenin 5 yıllığına ücretsiz olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) devredilmesine ilişkin belediye meclisi kararını iptal etti.

Mülkiyeti MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Yunusemre ilçesindeki bir kafe, 2021 yılının nisan ayında yapılan belediye meclisi toplantısında, AKP ve MHP'li üyelerin oylarıyla 5 yıllığına ücretsiz olarak TÜGVA’ya devredilmişti. CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri ile karşı oy kullanmıştı. CHP’li meclis üyeleri Bülent Mersinli ve Yenal Yıldırım, bedelsiz devir kararını 'hukuka aykırı' olduğu gerekçesiyle yargıya taşımıştı.

Yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararın gerekçesinde, TÜGVA’nın mahalli idare ya da kamu kurum ve kuruluşu olmadığı vurgulanarak devrin hukuka uygun bulunmadığı belirtilmişti.

Kararda, belediyelerin kendi taşınmazlarını asli görev ve hizmetlerinden kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak sadece mahalli idareler ile kamu kurum ve kuruluşlarına devredebileceği kaydedildi. Gerekçede, Danıştay 8. Daire’nin benzer bir uyuşmazlıkta 2018’de de iptal kararı aldığı vurgulandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol