birgün

24° PARÇALI BULUTLU

TÜİK'e göre tüketici güveni arttı: Artışa rağmen kötümser tablo

Tüketici güven endeksi, ocakta aylık bazda yüzde 6,2 artışla 73,2 değerini aldı. Artışa rağmen ocak ayındaki yüzde 73,2'lik endeks değeri tüketicinin güven konusunda hala kötümser olduğunu gösteriyor.

EKONOMİ 21.01.2022 10:33
TÜİK'e göre tüketici güveni arttı: Artışa rağmen kötümser tablo
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; ocak ayı Tüketici Güven Endeksi, önceki aya göre yüzde 6,2 oranında arttı. Aralık ayında 68,9 olan endeks, ocak ayında 73,2'e yükseldi.

TÜİK'in Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yaptığı tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi yayınlandı. Buna göre; Tüketici Güven Endeksi, önceki aya göre yüzde 6,2 oranında arttı. Aralık ayında 68,9 olan endeks, ocak ayında 73,2'e yükseldi.

tuik-e-gore-tuketici-guveni-artti-ancak-tablo-hala-kotumser-970752-1.

Uzun süredir düşüş eğilimi gösteren Tüketici Güven Endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre 3,1 düşüşle 68,9 seviyesine kadar inmişti.

tuik-e-gore-tuketici-guveni-artti-ancak-tablo-hala-kotumser-970753-1.

TÜKETİCİ GÜVENİ KÖTÜMSER

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser duruma, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser duruma işaret ediyor. Ocak ayındaki yüzde 73,2'lik endeks değeri de tüketicinin güven konusunda hala kötümser olduğunu gösteriyor.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun