birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 22.06.2021 10:18

Tüketici güven endeksi açıklandı

TÜİK verilerine göre; tüketici güven endeksi geçtiğimiz aya göre artış göstererek 81,7 oldu. Ancak hane ekonomisindeki karamsarlığı gösteren hanenin maddi durumu endeksi 61,0'a düştü.

Tüketici güven endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran 2021 dönemine ilişkin Tüketici Güven Endeksi verilerini yayımladı. Endeks haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranında arttı; mayıs ayında 77,3 olan endeks, haziranda 81,7 oldu. Ancak bu değer pandeminin ekonomiye etkilerinin ciddi düzeyde gözlendiği geçen yılın aynı döneminden de daha düşük. Geçen yılın haziran ayı endeksi 82,7 puandaydı.

Evrensel'in haberine göre; tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu,100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Haziran 2021

Grafik: TÜİK

HANENİN MADDİ DURUMUNU GÖSTEREN ENDEKS 61'E DÜŞTÜ

Emekçi halkın ev ekonomisindeki karamsarlığını gösteren değerde ise daha da düşüş var. Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi mayıs ayında 61,5 iken, haziran ayında yüzde 0,8 oranında azalarak 61,0 oldu.

Öte yandan ekonomiden beklentide artış gözleniyor:

♦ Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Mayıs ayında 76,6 iken, Haziran ayında yüzde 8,3 oranında artarak 82,9 oldu.

♦Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise mayıs ayında 78,8 iken, Haziran ayında yüzde 9,2 oranında artarak 86,0 oldu.

♦Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi Mayıs ayında 92,2 iken, Haziran ayında yüzde 5,2 oranında artarak 96,9 oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol