birgün

24° KAPALI

EĞİTİM 29.06.2020 14:14

Tüm dünyadaki ODTÜ'lüler buluştu, geliri öğrencilere burs oldu

Dünyanın dört bir yanındaki ODTÜ mezunlarının bir araya geldiği buluşmada, gelirler ODTÜ burs fonuna bağış olarak aktarıldı

Tüm dünyadaki ODTÜ'lüler buluştu, geliri öğrencilere burs oldu

27 Haziran'da yapılacakken iptal edilen ODTÜ Mezunlar Günü; ODTÜ Mezunları Derneklerinin girişimi, ODTÜ mezunu girişimciler tarafından oluşturulan sanal etkinlik platformu Deal Room’un olanaklarıyla "uzaktan buluşma"ya dönüştü. Dünyanın dört bir yanındaki ODTÜ mezunları; dünyada bir ilki gerçekleştirerek, sanal platform üzerinde 30 oturum, 50’den fazla bölüm toplantısı ve çok sayıda bire bir görüşmede bir araya geldi. Buluşmanın geliri de ODTÜ burs fonuna bağış olarak aktarıldı.

Her yıl geleneksel olarak Haziran ayı sonunda gerçekleştirilen ODTÜ Mezunlar günü bu yıl pandemi önlemleri kapsamında iptal edildi. Ancak ODTÜ mezunları, buluşmalarını ertelememeye karar verdi ve 27 Haziran 2020’de dünyanın dört bir yanından mezunların katılımıyla sanal bir buluşma gerçekleştirdi.

Hem Türkiye hem de dünyadaki mezun dernekleri ve topluluklarının ortak girişimiyle ve “bi Dünya ODTÜLÜ 2020” ismiyle hayata geçen buluşmaya, 1.000’e yakın mezun, bürokrasi, basın, akademi, özel sektör, kamu ve girişimcilik dünyasından toplam 91 konuşmacı katıldı.

ODTÜlü girişimcilerin kurduğu sanal etkinlik platformu Deal Room’da gerçekleşen buluşmada paralel 28 panel, 50’nin üzerinde sanal sınıf toplantısı ve ODTÜlü sanatçıların videolarından oluşan bir de mini konser gerçekleşti. Bunun yanında, platform içerisinde birbirlerini görebilen katılımcılar, gün boyu birebir tanışma toplantıları gerçekleştirdiler.

GELİR ÖĞRENCİLER İÇİN BURS OLACAK

Son dönemde sanal platformların hızla gelişmesi artık mezunların bilgisayar ve cep telefonu ekranları ile böyle büyük bir buluşmaya katılmasına olanak sağladı. Dünyanın en büyük sanal mezun buluşması yanında katılanların birbirleri ile tanışabilmesine imkan da veren bir buluşma oldu. Etkinlik aynı zamanda burs bağışı için bir kaynak yaratma üzerine tasarlandı. ODTÜlüler bu büyük buluşmaya kaydolarak ODTÜ öğrencilerine burs bağışı da yapmış olacaklar. Bağış, 20 öğrencinin yaklaşık bir senelik eğitimi için harcanacak.

20:40’ta başlayan “Nasıl bir ODTÜ, Nasıl bir rektör” panelinin detayları ve bir günlük buluşmanın tam programı ise şöyle:

►20:40- 21:30 Nasıl Bir ODTÜ, Nasıl Bir Rektör?

Tam da rektör adaylarının YÖK başvurularının başladığı döneme denk gelen Bi’ Dünya ODTÜLÜ 2020 buluşmasında Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği’nin (OED) katkısıyla düzenlenen "Nasıl Bir ODTÜ, Nasıl Bir Rektör?” konulu panel buluşmanın önemli oturumlarından birisi odu.

ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Taymaz’ın yönettiği panelde geçtiğimiz dönemde öğretim üyelerinden en çok oyu almasına karşın atanmamış olan Profesör Doktor H. Nevzat Özgüven (Makina Mühendisliği 1973, şimdi emekli) ve geçmiş dönemlerde OED yöneticiliği yapmış olan Prof. Dr. Ali Gökmen (Kimya 1974, şimdi emekli) ODTÜ rektörünün evrensel değerlerin yanı sıra ODTÜ’nün temel değerlerine sahip çıkmasının önemine vurgu yaptılar.

Mezunların büyük ilgi gösterdiği panele çok sayıda öğretim üyesi de katıldı. ODTÜ’nün iyi yönetilmesinin bölümlerden başlayarak tüm bileşenlerinin gözetildiği ve ODTÜ’nün ormanı dahil bütünlüğüne sahip çıkılarak mümkün olduğu belirtildi. Nevzat Özgüven konuşmasında; atanacak rektörün karşı karşıya bulunduğu durumu belirlerken "Önümüzdeki dönemde yalnız ODTÜ’de değil tüm üniversitelerde hayatın daha zor olacağını hepimiz tahmin edebiliyoruz.” dedikten sonra "Böyle bir dönemde ODTÜ Rektörünün; üniversiteyi -tüm bileşenleriyle birlikte- arkasında görmeye daha çok ihtiyaç hissedeceğine” dikkati çekti.

Ali Gökmen ise OED’nin geçmiş dönemlerde rektör seçiminde önemli bir oynadığının ve önümüzdeki dönemde mezunların rolünün de gözetilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yöneticiliğin diğer bileşenlerle bağ kurma yeteneğinin önemli bir özellik olduğunu ve potansiyel sorunların üniversite içinde çözülebilmesi olanağını geliştireceğini belirten Ali Gökmen bunun öğrenciler dahil tüm bileşenler için geçerli olduğu belirtti.

3 ana sanal konferans salonu, U3, Mimarlık Amfisi ve MM125 ‘te gerçekleşen 28 panel ve 91 konuşmacının tam listesi, program ve detaylar aşağıda;

Detaylar için tıklayın.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız