İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarihi Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han’ının satın alındığının açıklandığı toplantıda, Tarihi Elektrik Fabrikası ile ilgili ihaleye girerek kazandıklarını ancak ihalenin iptal edildiği hatırlatarak, “Aslında Elektrik Fabrikası’nın tapusunu göstermek isterdik ama 1 buçuk yıldır beklemeye devam ediyoruz” dedi.

Tunç Soyer: Tarihi Elektrik Fabrikası’nın tapusunu göstermek isterdik

AYCAN KARADAĞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi iki önemli tarihi yapıyı kente kazandırmaya hazırlanıyor. İzmir’in tarihi bölgelerinden Basmane’de bulunan ve kentte iz bırakan Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han’ı satın alan Büyükşehir Belediyesi iki değerli yapıyı da kent yaşamına kazandırarak İzmirlilerin hizmetine sunacak. Yıldız Sineması’nda düzenlenen programda iki tarihi yapının kente kazandırılacağı duyuruldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yıldız Sineması’nın 2 yıl içinde, Bıçakçı Han’ın ise 2 ay içinde İzmirlilerin kullanımına açılacağını belirtti.

Programa; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Parti Meclisi Üyeleri, Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ve ilçe başkanları katıldı.

İzmir tarihine iz bırakan 2 yapıyı kente kazandıracak olmanın gururunu yaşadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Hani içim içime sığmıyor derler ya, bugün çok mutluyum. Yıldız Sineması’nın İzmirlilerin gönlünde derin bir yeri vardır. Burası özel bir yerdir, sembol binalardandır. Bıçakçı Han’da çok özeldir. Bu sembol yapıları korumak ve geleceğe taşımak geçmişin hatırlarına sahip çıkarak gelecek nesillerle buluşturmak çok heyecan verici… Sinemayı 2 yıl içinde bitireceğiz. Burayı Performans sanatları için kullanmaya devam edeceğiz, sinema tiyatro konser sempozyum. Bıçakçı Han’ı ise Aralık’ta bitireceğiz. Bıçakçı Han için anket yapalım İzmirlilere orayı ne olarak görmek istiyorsunuz diye soralım ona göre kullanımını belirleyelim diye düşünüyoruz. İzmirliler için yepyeni iki kullanım alanı doğmuş olacak. Temel amacımız tarihsel değer çerçevesinde; bakım, onarım ve restorasyon çalışmalarını tamamlayıp Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han’ı, kentlilerin yeni uğrak noktası haline getirmek ve İzmir’in tanıtımı için önemli bir değere dönüştürmek” diye konuştu.

ELEKTRİK FABRİKASINI GÖSTERMEK İSTERDİK AMA

Yıldız Sineması’nın tapusunu geçen hafta aldıklarını kaydeden Başkan Soyer ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ihaleye girerek kazandığı ancak ihalenin iptal edildiği Tarihi Elektrik Fabrikası’nı hatırlattı. Soyer, “Aslında Elektrik Fabrikası’nın tapusunu göstermek isterdik ama 1,5 yıldır beklemeye devam ediyoruz” dedi.

İktidarın yerel yönetimleri yok saymaya çalıştığını dile getiren CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ise, “Bugün burada ihaleyle kazanılmış olan, Elektrik Fabrikası’nın yeniden halka kazandırmanın ilk adımlarının coşkusunu da paylaşıyor olabilirdik. Merkezi iktidar, kendi iktidarı uğruna yerel yönetimlerle çalışmak yerine, yerel yönetimleri yok sayarak halka dokunmasına engel olduğu için bugün maalesef Elektrik Fabrikası’nın açılışını yapamıyoruz. Yeni ikinci yüzyılın adımları atıldığında o fabrikanın güvencesini veriyoruz. İkinci yüzyılın demokratik sosyal devlete dayanan, halkçı anlayışını bugünden gelen iktidarımızda vaat ediyoruz. Bugün Basmane’den şu çağrıyı yapıyoruz; Merkezi yönetimin yerel yönetimle demokratik bir işbirliği anlayışına kavuştuğu ve kamu yararı gözeten bir anlayışın, yeni ekonomik düzenin adımlarını atacağız. İkinci yüzyıl çağrımızı Basmane’den tüm Türkiye’ye bu açılışta bir kez daha duyurmak istiyorum.”