birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Turizmci üzerinden finanse edilen TGA’nın sektöre faydası yok

EKONOMİ 30.07.2022 06:30
Turizmci üzerinden finanse edilen TGA’nın sektöre faydası yok
Abone Ol google-news

Buse İlkin YERLİ

Açıklanan turizm verilerini ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda (TGA) önceki gün yaptığı açıklamaları BirGün’e değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkeye gelen ziyaretçilerden elde edilen kişi başı ortalama turizm gelirinde yaşanan düşüşe dikkat çekti. TGA’nın sektöre hiçbir katkısının olmadığını vurguladı.

Pandemi döneminin tüketici davranışlarını değiştirdiğini, bu durumun turizm sektörüne de yansıdığını belirten Bağlıkaya, dünya genelinde geceleme sürelerinin arttığını, buna bağlı olarak kişi başına ortalama harcamanın ise yüzde 40’lar seviyesinde yükseldiğini belirtti.

Ocak-Haziran döneminde gelen ziyaretçi sayısında yaşanan yükselişin aldatıcı olmaması gerektiğini, önemli olanın “Kişi başı turizm gelirlerini artırarak gelen turist sayısını artırmak” olduğunu belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre; dünya genelinde pandemi öncesi dönem olan 2019 yılında seyahat başına ortalama turizm harcaması bin dolar seviyesinde bulunurken bu rakam 2021 yılında 1400 dolara çıktı” ifadelerini kullandı.

KİŞİ BAŞI GELİRLER DÜŞTÜ

Bağlıkaya, “Biz geçtiğimiz yılsonunda kişi başı ortalama 830 dolar gelir elde ederek dünya ortalamasının çok altında kaldık. Üstelik 2022 yılının altı aylık döneminde kişi başı turizm gelirimiz 2021 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında da yaklaşık yüzde 6 gerilemiş durumda. 2021 yılının ilk 6 ayında elde ettiğimiz 818 dolar turizm geliri bu yılın aynı döneminde 770 dolara düştü” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM GURBETÇİYE

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kuruluş amaçları arasında Türkiye’nin kişi başı turizm gelirlerinin artırılması olduğunu ancak gelinen noktada bu hedefin çok uzağında kalındığını söyleyen Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıklanan veriler; kişi başı turizm gelirlerimizin dünya ortalamasının çok altında kaldığını açık biçimde ortaya koyuyor. Turizmcilerin ciroları üzerinden alınan katkı payı ile finanse edilen TGA, turizm tanıtımı ve pazarlama pratiğine uzak yapısı ile maalesef hedeflenen başarıyı gösteremedi. Yılın ilk yarısında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2019 yılının gerisinde kalırken yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayımızda artış yaşandı. Dolayısıyla hedeflenen tanıtım başarısının yakalanamadığı ortada. Reklamı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yapmışız.”

“2019 yılında ülkemize gelen düşük gelirli yabancı turist sayısı 2021 ve 2022 yıllarında artarak devam ediyor” diyen Bağlıkaya, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizin potansiyeli ve özel sektörün özverili çalışmaları sayesinde pozitif yöndeki her türlü doğal, olağan, beklenen gelişim, TGA sayesinde olmuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. TGA’nın hiçbir katkısı olmadığını tüm sektör biliyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol