Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, katıldığı canlı yayında maaşını açıkladı. Atalay, "Hiç ikramiye almıyorum. 25 bin 750 TL maaşım var" diye konuştu.

Türk İş Başkanı maaşını açıkladı: 25 bin 750 TL

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Türk İş'te çalışan iki işçinin maaşını alıyorum. 25 bin 750 TL alıyorum" diye konuştu. Atalay, asgari ücrete yapılan yüzde 30'luk ara zamma ilişkin de "Burada yüzde 30 aldık. Aralık ayı geldiği zaman ne kadar kayıp varsa onları almadan ne masaya oturur, ne de o işe müsaade ederiz. Enflasyonun üstüne çıkarız" dedi.

Atalay, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında soruları yanıtladı. Atalay, pogramda maaşının 25 bin lira 750 lira olduğunu belirterek mal varlığını da açıkladı.

Atalay, şunları söyledi:

"Her zaman işçiye yakınım. Hiç ikramiye almıyorum. 25 bin 750 TL maaşım var.Türkiye'nin hiçbir yerinde Adapazarı dışında evim yok. Ankara'da, İzmir'de, Antalya'da evim olmadı. 48 yaşında kaloriferli ev gördüm hayatımda. Afyon'da bir dükkan hissesine girdim 2 bin 500 TL kira alıyorum. Ne bankada param ne de arabam var. Hiç bisikletim bile hayatımda olmadı. Bunu sendikacı arkadaşlarım bilir, Adapazarlılar bilir. Ödemiş'teki adam ne bilsin. Her ay Türk İş'ten temsil giderim var. Haftada 15 gün 10 tane düğüne gidiyorum. Her ay temsil gider hakkım var. Hayatımda hiç kullanmadım. Harcırahlarımı hayatımda kullanmadım. Aksi kanıtlansın Türk İş'e gelmem, Adapazarı'ndaki evimden çıkmam. Demiryollarında işçimin iki misli maaşını alıyorum."

'TAYYİP BEY'İ SEVERİM, TÜİK'İN YAPTIĞI AÇIKLAMA BENİM DE KAFAMA YATMIYOR'

Atalay, TÜİK'in enflasyon rakamlarıyla ilgili tartışma yaratan verilerine ilişkin konuşurken de şunları söyledi:

"TÜİK'in yaptığı açıklama benim de kafama yatmıyor. İyi yapmıyorsa yetimin, kimsesizin malına el koyuyor demektir, Türkçesi budur. Tayyip Bey'i severim. İyi yaparsa hoşuma gider, kötü yaparsa da konuşurum. Türk İş olmasaydı şu anda kıdem gitmişti. Müzakere ile mücadeleyi beraber yaparım. Kıdemle ilgili İzmit'te 140 bin kişiyle miting yaptım. Ben EYT'yi her yerde söylüyorum. Şu anda toplam 5 milyon EYT'li var. Bir yerlerden başlamak lazım. Adama, kadına demişsin ki 'Seni bu zaman emekli edeceğim'. EYT'lileri çıkarmak mecburiyetindedirler."

Atalay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'GÜNAHIM OLMAMASINA RAĞMEN BEDEL ÖDÜYORUM'

"Türk İş'te bir uzman kardeşimiz araştırma yaptı. Açlık 5391 TL, yoksulluk 20 bin lira. Bunu asgari ücret öncesi açıklayalım dedim. Benim elim güçlensin diye. Burada arkadaşlarımızın çalışması bu. Bununla ilgili tereddüt var mı? Ben ekonomist değilim, işçiyim. Bu işçi aldı beni Türk İş Başkanı yaptı. Bayram sonrası ekibi toplayıp yeniden bakmalarını isteyeceğim. 2014 model Türk İş'in arabasına biniyorum. Beni Türk İş delegesi seçiyor. Ben demiryollarının başkanıyım. Hizmet etme bakalım sana oy verirler mi? Ben ne milletvekili ne de zengin olacağım. Zaman zaman günahım olmamasına rağmen bedel ödüyorum.

'ENFLASYON OLMASIN ZAM DA OLMASIN'

Asgari ücret bu ay zamlı başladı. Ağustos'ta arkadaşlarımız zamlı alacak. Talebim şu; bir evvela işten çıkarmamayla ilgili Bakanlık birim kursun. Bizde kuruyoruz. Kim işten çıkıyorsa bizi arayacak. İki istediğin zammı al, enflasyonun devam ettiği müddetçe zammın bir önemi yok. Muhalefet, iktidar, sivil toplum örgütleri bununla ilgili bir çalışma yapmak durumunda. Bir an evvel bu enflasyonla ilgili iyi bir çalışma yapmak lazım. Bu işin Türkçesi, enflasyon da olmasın, zam da verme. Toplumun, şahsımın, Türk İş'in talebi bu."