birgün

28° AÇIK

Turkey's interior minister accuses supporters of jailed educators with 'support to terror'

BİRGÜN DAİLY 27.06.2017 22:20
Turkey's interior minister accuses supporters of jailed educators with 'support to terror'
Abone Ol google-news

Turkey’s Interior Minister reacted against release of a joint statement which called for the authorities to have jailed educators Nuriye Gülmen and Semih Özakça returned to their jobs.

The statement signed by 111 people, including several prominent authors, actors and actresses, scholars, and artists from Turkey, was published on Turkey’s Hürriyet, Cumhuriyet, BirGün, and Evrensel newspapers on the 111th day of the two educators’ hunger strike, which they started as a demonstration to demand their jobs back.

Claiming Gülmen and Özakça are members of a terrorist organization, interior minister Süleyman Soylu said in his Twitter message, “Those who completely abide by the orders of the DHKP-C terrorist organization and publish a statement for the members of this organization by twisting the truth: you do not trust the intelligence and findings of the police, from whom you demand help in any small incident. But you have full trust in the members of the terrorist organization! Those who take a step to make the state – the state belonging to all of you – immobile and ineffective against the terrorist organization: are you aware of what you’ve given your signature for?”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/nuriye-ve-semih-icin-imzalanan-ilana-icisleri-bakani-ndan-teror-suclamasi-166932.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol