birgün

18° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 04.07.2017 14:53

Turkey’s main opposition CHP to take rigged referendum results to ECHR

Turkey’s main opposition CHP to take rigged referendum results to ECHR

Before starting off the 20th day of the Justice March in Turkey, chair of main opposition CHP (Republican People’s Party), Kemal Kılıçdaroğlu, gave a statement in İzmit province.

Holding a press briefing, Kılıçdaroğlu announced that CHP will be taking the rigged referendum results of April 16th to the European Court of Human Rights.

On April 16th, a referendum on controversial constitutional amendements – including a major shift in the country’s governance system – was held. With a last minute decision on the day of the polling towards the evening hours, the Supreme Board of

Elections announced its decision to render unstamped ballot papers and envelopes as valid although it was a decision clearly in violation of the relevant laws.

CHP had earlier called on the Supreme Board of Elections for the referendum to be cancelled due to rigged results but its request was rejected by the Board.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/chp-saibeli-referandum-icin-aihm-e-basvuruyor-168068.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol