birgün

3° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 14.08.2017 12:14

Turkey's religion affairs office to provide support to refugees, inmates, addicts, and more

Turkey's religion affairs office to provide support to refugees, inmates, addicts, and more

The Presidency of Religion Affairs (Diyanet) of Turkey has taken a step to expand its role and influence on a variety of groups in the society.

According to the revisions announced on July 31st, Diyanet will taken on the responsibility to provide ‘religious and moral support’ to immigrants; refugees; drug addicts; inmates; seasonal workers; disabled people; children; and, more.

Working in partnership with relevant civil society groups during natural disasters, social unrest, and other incidents requiring urgent intervention, the institution will also stand as a source of contact for people to seek ‘moral aid’.

A branch of the institution will also give efforts to ensure refugees’ – especially those from Syria who are believers of sects different than that of Sunni Islam - ‘religious integration’.

Working together with other state institutions to ‘fight against terror’ will also be one of the newly defined roles of Diyanet.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/diyanet-e-yeni-birimler-icin-yonerge-174676.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol