birgün

21° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.05.2021 07:49

Türkiye, AB’nin çok gerisinde

Türkiye, AB’nin çok gerisinde

HABER MERKEZİ

Covid-19 aşısını uygulamaya bu yılın başında başlayan Avrupa Birliği'nde (AB) bugüne kadar yetişkin nüfusun yüzde 46'sına en az bir doz Covid-19 aşısı uygulandı. Türkiye’de ise nüfusun neredeyse yüzde 15’i aşılanabildi.

Aşılamaların başladığı yılbaşından itibaren ilk üç ay, bazı üye ülkeler tarafından yavaş hareket etmekle eleştirilen AB yönetimi, bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı için sözleşme imzaladı.

Aşılamaların bahar aylarında hız kazanmaya başladığı AB'de, temmuzda yetişkin nüfusun yüzde 70'inin en az bir doz aşıyı almış olması hedefleniyor. AB ülkelerine yılın ilk çeyreğinde 106 milyon doz aşı ulaşırken, ikinci çeyrekte 413 milyon doz, üçüncü çeyrekte 529 milyon doz, dördüncü çeyrekte ise 452 milyon doz aşı tedarik edilmesi öngörülüyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 25 Mayıs'ta sosyal medya hesabından, bu hafta yaklaşık 450 milyon nüfusa sahip AB'deki yetişkin nüfusun yarısına ilk doz aşıların yapılmış olacağı bilgisini paylaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol