Raflardaki yerini kısa bir süre önce alan ‘gizli belgelerde Türkiye’nin sırları’ Mahrem kitabını Gazeteci Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu BirGün’e anlattı

'Türkiye’de ortaya çıkanlarla İsveç’te beş hükümet yıkılırdı'

Kasetler, tapeler, kayıtlar... Türkiye kamuoyunun son yıllarda gündemini en çok meşgul eden konular bunlar. Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu tarafından kısa bir süre önce yayımlanan Mahrem kitabı ise ‘Gizli belgelerde Türkiye’nin sırları’ başlığını taşıyor. Kitapta AKP, Cemaat ve Türkiye’nin politik gündeminde ismini sıkça duyduğumuz birçok isim ve konuya dair Amerikan kriptolarında yer alan, ilk kez yayımlanan dikkat çekici bilgi, belge bulunuyor. Pehlivan’la ve Terkoğlu’yla yeni kitaplarını konuştuk. Ortaya çıkan belgelerin Türkiye siyasetine neden büyük bir etkisinin olmadığını sorduğumuz ikilinin söyledikleri oldukça çarpıcı: Türkiye’de ortaya çıkanlarla İsveç’te 5 hükümet yıkılır, 10 parti lideri istifa ederdi. Bizde maalesef seks kaseti çıkmadıkça yolsuzluk da onursuzluk da hiç kimseyi yıkmıyor.

>> 2007 yılına ait bir tecavüz olayıyla başlıyor kitap. 15 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzde ‘tanıdık’ bir isim var. Nedir bu olay?
Barış Pehlivan: 15 yaşındaki S.Ö.’nün Erzurum’da tecavüzcülerinin adını verdiği bir soruşturma. S.Ö. 84 ismi veriyor. Biri Fethullah Gülen’in kardeşi S. Gülen, diğeri de yeğeni S. Gülen. Ne zaman ki S.Ö. bu iki ismi veriyor işte o an soruşturmada tuhaflıklar başlıyor. Zira söz konusu tarih 2007. Cemaat-AKP ortaklığının zirvede olduğu yıllar. Ortadaki Adli Tıp raporuna rağmen AKP’liler ve Cemaatçiler elbirliğiyle Gülen’in akrabalarına uzanan dosyayı kapatıyor.

Barış Terkoğlu: Dosya mevcut savcıdan alınıp Taner Aksakal’a, yani İlhan Cihaner aleyhinde iddianame yazan savcıya veriliyor. Olayın üstüne giden yurt müdürü, yurt çalışanları sürülüyor. Mağdur S.Ö. iki istihbaratçı polis eşliğinde Urfa’ya götürülerek gözden uzaklaştırılıyor. Aslında S.Ö.’ye yaptıkları, AKP-Cemaat ortaklığının Türkiye’ye yaptıklarının bir özeti. Hukuk ise en büyük tecavüz aracı.


‘Gül halkın afyonudur’

>> Mahrem’le ilgili bilgi toplarken bir ülkedeki ‘politik aktörlerin’ bu denli garip olaylarla ilişkilenmesini nasıl yorumladınız?
Terkoğlu: Politik olmak değil; politikayı hangi sınıf için yaptığınız, iktidarı toplumun hangi kesimleri için istediğiniz önemli. Buradaki tutumunuz yolunuzu, yönteminizi, duruşunuzu da belirliyor. AKP, Cemaat, muhalefet, medya vs... Kitapta pek çok örneğini gördüğünüz gibi hepsinin  içinde çürüme, yozlaşma var. Haliyle sizin ifadenizle birçok “garip” eylemin, hikâyenin içine düşüyorlar.

>> Kitapta Abdullah Gül ile Erdoğan arasındaki ‘görüş farklılıklarından’ sıkça bahsediliyor. Bugün gelinen noktada bu durum giderek daha görünür halde. Yorumunuz nedir?
Pehlivan: Son dönemde daha net görüldüğü gibi Erdoğan ve Gül aynı politik hat içinde iki farklı eğilimi temsil ediyor. Başta ABD olmak üzere yakından bakanlar bunu erkenden keşfetmiş. AKP’nin Erdoğanizasyonunu not etmişler. Gül’ün Erdoğan’a karşı eleştirilerini yabancı misafirlere (hatta Ehud Olmert’e) dile getirmesi, Erdoğan’ın her kabine reformunda Gülcüler’i uzaklaştırması analiz ediliyor. Gül hakkında ABD’lilerin kullandığı “bizimle konuşurken, kaba saba bir adam olan Erdoğan’a tabi olmaktan duyduğu rahatsızlığı yansıttı” ifadeleri de pek de gizli saklının olmadığını gösteriyor. Sonuçta görülüyor ki Erdoğan, Gül’ü minderin dışına gözümüzün önünde itti.

Terkoğlu: Bir kriptodan Gül tarifini alıntılarsak “uzun süredir Büyükelçiliğin yakın ilişkide olduğu kişilerden biridir. Amerikan zihniyeti ve ABD’nin dış politika öncelikleri konusunda mükemmel bir ‘kavrayışa’ sahiptir” yazıyor. Gül, ABD için Erdoğan’dan daha güvenilir bir tercih. Dikkat edin, Türkiye’nin son döneminde her kritik virajda Gül birileri tarafından alternatif olarak önerildi. Hatırlayın, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Gül’ü Erdoğan’ın karşısına çıkarmayı düşünen muhalifler bile oldu. Hepsi tesadüf mü bilemiyoruz. Ancak Mahrem’de de altını çizdiğimiz bir mesele var. “Gül’dür Gül” diyenler AKP’nin getirdiği düzeni değiştirmeyi değil, AKP’yi Batı, büyük sermaye ve tabii AKP’nin Cemaat gibi kurucu ittifaklarıyla restore etmeyi istiyor. Haliyle Erdoğan için tehdit olmaktan günden güne uzaklaşan Gül, muhalefet için ideolojik bir tehlike haline geliyor. Marks’tan uyarlayarak “Gül halkın afyonudur” diyebiliriz.


>> Kitaptan gidecek olursak bir de Mustafa Sarıgül ile ilgili Emine Erdoğan’ın iyi niyet dilekleri var. Bunu sadece ahde vefa ile açıklayabilir miyiz?
Terkoğlu: Kesinlikle hayır. Sarıgül, bizi yazarken en çok utandıran karakterlerden biri. ABD misyonlarına “beni Başbakan yapın” diye yalvarıyor. Başbakan olması durumunda “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığıyla sorununun olmayacağını” 2006’da söylüyor Amerikalılara. Koç, Şahenk, Eczacıbaşı’nın kendisini desteklediğini iddia ediyor. ABD ve İsrail’le güçlü ilişkiler istediğini dile getiriyor. Patrik’ten bile kendisini Başbakanlık için desteklemesini istiyor. Kriptolara yansıyanlara göre adı tacize, rüşvete karışıyor. Amerikalılar, Baykal’dan nefret etse de Sarıgül için “hödük” ifadesini kullanıyor. Ve ilginçtir Sarıgül kendisini Obama’ya benzetince “o daha çok yerine geçmeyi umut ettiği Başbakan Erdoğan’a benziyor” ifadesini not alıyorlar. Toparlarsak, Emine Erdoğan Sarıgül’e bakınca Tayyip Erdoğan’ın siyasi benzerini görüyor. Emine Hanım’la hemfikir olduğumuzu söyleyebilirim.

>> Cemaat’in AKP’yle olan ilişkilerinde kitaptaki bilgiler ışığında bugünkü kopmanın uluslararası yansıması nasıl olur?
Pehlivan: Açık ki Erdoğan’ın Batı ile arasında günden güne büyüyen bir uçurum var. Cemaat ile savaş, tesadüf olmasa gerek, tam da bu sürecin ortasına denk geldi. Mahrem’de yayınladığımız belgeler gösteriyor ki; Cemaat uluslararası alanda AKP’den çok daha yaygın ve örgütlü ilişkilere sahip. Öte yandan kendi misyonuyla ABD’nin misyonunu kimi zaman Sovyet kalıntılarına karşı, kimi zaman da İran’a karşı birleştirebiliyor. Haliyle Batı için Erdoğan’dan daha işlevli ve güvenilir bir müttefik. Biz Cemaat’in ne kadar hukuksuz, baskıcı, antidemokratik olduğunu biliyoruz tabii. Ancak Cemaat, Erdoğan rejimi otoriterleştikçe kendisini bir özgürlük ya da demokrasi projesi olarak pazarlıyor. Bu açıdan Cemaat’in içerideki kadroları yapılan operasyonlarla darbe yemiş olsa da, ben Cemaat’in uluslararası alanda Erdoğan’ı fiilen mahkûm ettirdiğini düşünüyorum. Bu kopmanın uluslararası alanda kazananı Cemaat.

 
>> ABD yönetiminde önde gelen unsurların Erdoğan’a ilişki mesafeli ama ilişkileri sürdüren tavırları bundan sonra hangi dinamiklerle değişir?
Pehlivan: Fal bakamayız tabii ki. Ancak şunu hep bir ön kabul olarak söyleyelim: ABD dış politikası oldukça pragmatiktir. Kendi çıkarlarıyla uyumlu olduğu sürece komünist ya da şeriatçı bir partiyle bile ortaklık kurabilir. Gerekirse Erdoğan’la yarın bir bahar başlayabilir. Fakat bugünkü haliyle bakılırsa Erdoğan için şimdilik umut yok gibi. Birkaç yıl önceye dönüş için Erdoğan’ın hem içeride hem dışarıda yapması gerekenler var.

>> Hakan Fidan’a yönelik ‘İrancı’ tanımlamasını nasıl yorumluyorsunuz?  İran-ABD nükleer görüşmeleri belli bir noktaya geldi, bunun yansıması nasıl olur?  
Pehlivan: Fidan’la ilgili 60’ın üzerinde kripto okuduk. 8’ini kitaba aldık. Fidan, MİT’e gelmeden İsrail ve ABD elitleri tarafından İrancılıkla damgalanmıştı. Kriptolarda bunun sırrı var. Zira Fidan, BM nükleer müzakerelerinde Türkiye’yi temsil ediyor. Açıkça İran’a müdahaleye karşı çıkıyor, uluslararası toplumu da iknaya çalışıyor. Kriptolarda gördük ki bu nedenle ABD’nin sert eleştirilerine hedef oluyor. Bir kriptoda ABD temsilcilerinin Fidan’ı yüzüne karşı “esefle kınadıkları” yazıyor. Kısacası ABD çok erken bir tarihte Fidan’ı İran’la yan yana koyarak fişliyor.

Terkoğlu: İşte bu nokta önemli. Cemaat, ABD’nin dış politikasına göre kendini tarif ediyor dedik. 80-90’larda anti-Sovyet, 2000’lerde açıkça İran karşıtı çizgide. Önde gelenlerinden Harun Tokak bir kriptoda misyonlarını ABD’ye “İran’ı yenmek” olarak anlatıyor. Tutuklanan Cemaatçilerin “Acem uşakları” diye bağırması, AKP elitlerinin İrancı Selam soruşturmasında dinlenmesi, bel altı kasetlerin “muta nikahı” diye servis edilmesi aynı filmin farklı kareleri sadece.


'Kabahatin çoğu bizim canım kardeşim'

>>Cumhurbaşkanlığı seçimleri oldu, önümüzdeki süreçte de genel seçimler olacak. Bu süre zarfında ‘Türkiye’nin birçok sırrı ortaya döküldü.’ Peki neden siyasette dengeleri değiştirmiyor bu ‘mahremiyetin ifşası’?
Pehlivan: Her şey oluyorsunuz ama rezil olamıyorsunuz. Oysa Türkiye’de ortaya çıkanlarla İsveç’te 5 hükümet yıkılır, 10 parti lideri istifa ederdi. Bizde maalesef seks kaseti çıkmadıkça yolsuzluk da onursuzluk da hiç kimseyi yıkmıyor.

Terkoğlu: Katılıyorum. Ayrıca bu sırları politikaya tahvil edecek bir özne lazım. Saray kavgasından saçılan sırları beklemek muhalifleri edilgenleştiriyor. Bu kadar yazdık ama AKP’nin de Cemaat’in de kirini göstermek için gizli belgeler ya da tapeler yemekten sonra gelen tatlı olur sadece. Ali İsmail’e atılan tekme de Suriye’deki katliama giden silahlar da gözümüzün önünde. Hâlâ “AKP tek başına mı gelir, koalisyon mu yapar” diyorsak kabahatin çoğu bizim canım kardeşim!