birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Türkiye: İstanbul Boğazı'ndaki tahıl gemileri seyir riski oluşturuyor

Türkiye, İstanbul Boğazı'nda bulunan ve denetim için bekleyen tahıl gemilerinin "seyir riski" oluşturduğu yönünde uyarıda bulundu.

GÜNCEL 31.10.2022 21:54
Türkiye: İstanbul Boğazı'ndaki tahıl gemileri seyir riski oluşturuyor
Abone Ol google-news

Türkiye, Rusya'nın tahıl anlaşmasını askıya almasının ardından, İstanbul Boğazı'nda denetim için bekleyen tahıl gemilerinin "seyir riski oluşturduğu" uyarısı yaptı.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Karadeniz Tahıl Girişimi'nin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşmayla şimdiye kadar 9,5 milyon ton tahıl ve gıda ihracatının gerçekleştiğini belirten Sinirlioğlu, kış yaklaşırken anlaşma sayesinde yapılabilen tahıl ve gıda ihracatına daha fazla ihtiyaç duyulacağına işaret etti. Sinirlioğlu, gıda fiyatlarının artmasının yüksek enflasyon nedeniyle halihazırda zor durumda olanları daha fazla etkileyeceğini vurguladı.

'DENETİM İÇİN BEKLEYEN 97 GEMİ VAR'

Sinirlioğlu, "Bu sabah yerel saat itibariyle İstanbul çevresinde denetim için bekleyen yüklü 97 gemi ve gelen 15 gemi var. İstanbul Boğazı çevresinde demirleyen gemiler seyir riski oluşturuyor" ifadelerini kullanarak, gemilerin hareket edebilmesi için Türkiye'nin BM ile çalıştığını dile getirdi.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol