birgün

25° AÇIK

EKONOMİ 07.08.2020 15:40

Türkiye’nin döviz rezervi, Erdoğan’ın iddiasının yarısından bile az!

Merkez Bankası’nın gerçek döviz rezervi, Erdoğan’ın iddia ettiği 105 milyarlık seviyesinin çok gerisinde. En son 2015’te döviz rezervinde 105 milyar dolarlık seviyeyi gören Türkiye’nin hali hazırdaki gerçek rezervi 46 milyar dolar.

Türkiye’nin döviz rezervi, Erdoğan’ın iddiasının yarısından bile az!

EKONOMİ SERVİSİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurlarındaki sert tırmanış ardından bugün ilk kez açıklama yaptı. Erdoğan, ekonomiye yönelik pozitif bir tablo çizerken Türkiye’nin döviz rezervinin 105 milyar dolar olduğunu öne sürdü. Ancak Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’nin hali hazırdaki döviz rezervi, Erdoğan’ın iddiasının yarısından bile az. Türkiye, Erdoğan’ın iddia ettiği seviyedeki döviz rezervine en son 2015’te sahip olmuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ayasofya’da kıldığı Cuma namazı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Döviz kurlarının tırmanışı ile bir kez daha tartışma konusu olan ekonomi politikalarına ve yönetimine sahip çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı, “Merkez Bankası döviz rezervlerimiz şu an 105 milyar dolar” iddiasında bulundu.

Ancak Türkiye’nin ne toplam rezervleri, ne de döviz rezervleri şu anda Erdoğan’ın öne sürdüğü seviyenin yakınında değil.

MERKEZ BANKASI VERİLERİNDEKİ REZERV

Merkez Bankası’nın en son bugün açıkladığı Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre Türkiye’nin toplam rezervleri (altın+döviz) 90 milyar 245 milyon dolar.

Bu toplamın içindeki döviz rezervinin payı ise 46 milyar 673 milyon dolar. Geri kalan 43 milyar 572 milyon dolarlık rezerv ise altına ait.

Merkez Bankası verilerinde yer alan bilgiye göre, brüt döviz rezervindeki bu seviye, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38,10 daha geride.

turkiye-nin-doviz-rezervi-erdogan-in-iddiasinin-yarisindan-bile-az-765842-1.

EN SON 2015’TE GÖRÜLDÜ

Türkiye’nin döviz rezervi, sadece bugün değil, yakın zamanda da Erdoğan’ın sözünü ettiği seviyede hiç bulunmadı.

Merkez Bankası’nın döviz rezervi, en üst noktasını 2013 yılının Kasım ayında 114 milyar dolarla dördü. Erdoğan’ın bahsettiği seviyedeki döviz rezervi ise, en son 2015 yılının Şubat-Mart ayları arasında gerçekleşti. Daha sonra Türkiye’nin döviz rezervi, 105 milyar dolar seviyesine hiç çıkamadı.

turkiye-nin-doviz-rezervi-erdogan-in-iddiasinin-yarisindan-bile-az-765843-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız