birgün

27° AZ BULUTLU

Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkı İzmir’de açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı’ya 66 milyon 500 bin liralık yatırımla kazandırılan 636 araçlık Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkını hizmete aldı. Tunç Soyer, "Smyrna Otoparkı, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ilk beş büyük tam otomatik otoparkından biri" dedi.

BİRGÜN EGE 19.02.2022 15:32
Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkı İzmir’de açıldı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı’ya 66 milyon 500 bin liralık yatırımla kazandırılan 636 araçlık Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkı hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ilk beş büyük tam otomatik otoparkından birini hizmete açmanın gururunu yaşadıklarını belirterek “Ekonomik krize, pandemiye ve İzmir’in önüne konan tüm engellere rağmen biriken sorunları çözeceğiz” dedi. Otopark 28 Şubat’a kadar ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Otoparkın açılış töreninde Başkan Tunç Soyer’e, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları ve belediye meclis üyeleri eşlik etti.

Doğayla uyumlu ve sürdürülebilir bir kent hedefiyle refahı artırmak ve adil bölüştürmek için var güçle çalıştıklarını belirten Başkan Tunç Soyer, “14 Şubat’ta temelini attığımız İzmir’in tarihindeki en büyük yatırımı olan Buca Metrosu’nun ardından Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkını hizmete açacak olmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca bu bölgede 108 araçlık açık otopark alanı da oluşturduk. Kentteki otopark sayısını artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

turkiye-nin-en-buyuk-tam-otomatik-otoparki-izmir-de-acildi-982647-1.

"YENİ OTOPARKLAR İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Smyrna Otoparkı’nın adını bulunduğu meydandan aldığını söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu otopark, Bayraklı ilçemizin en yeni değeri olarak hizmet vermeye başlayacak. Göreve gelirken İzmir’in otopark sorununu çözmek için gerekli adımları ivedilikle atacağımızı belirtmiştim. Katlı, yer altı, otomatik ve modern otopark yatırımlarını şehrimizin tamamında hayata geçirmek istediğimizi söylemiştim. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde bu hedefe doğru adım adım ilerledik. Karabağlar’da yaklaşık 20 milyon lira maliyetle 160 araç, 38 motosiklet kapasiteli Selvili Otoparkı’nı açtık. Ardından Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde 153 araç kapasiteli yer altı otoparkını hizmete sunduk. Üçkuyular Aktarma Merkezi’nde 824 araçlık yer altı otoparkını hizmete aldık. Kent genelinde ise 4 bin 75 araçlık açık otoparkı hizmete aldık. 636 araç kapasitesine sahip Smyrna Otoparkı ile birlikte son üç yılda İzmir’de yaklaşık 6 bin araç kapasiteli kapalı ve açık otoparkı hemşerilerimizin hizmetine sunmayı başardık. Kent genelinde yeni otoparklar inşa etmeye ara vermeden devam edeceğiz.”

"AVRUPA'NIN İLK BEŞ OTOPARKINDAN BİRİ"

Tasarım, yazılım ve imalatları yerli firmalar tarafından yapılan Smyrna Otoparkı’nın Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ilk beş büyük tam otomatik otoparkından biri olduğunu vurgulayan Soyer, “Otoparkımızı 66 buçuk milyon liralık yatırımla hayata geçirdik. Adalet Mahallesi'nde bin 100 metrekarelik alanda çelik konstrüksiyondan yapılan 44 metre yüksekliğindeki yatırımımız 18 araç park katından oluşuyor. 12 katı binek araçlara 6 katı ise yüksek araçlara ayrıldı. Smyrna Otoparkı tamamen otonom bir sisteme sahip. Hız ve enerji verimliliği yüksek bir yazılım ile aynı anda 6 araç giriş çıkış yapabilecek. Sürücüler ortalama 3 buçuk dakika içinde aracını teslim alacak. İzmir Adliyesi’nin de yer aldığı bu bölge, büyük iş merkezlerine ve ofislere ev sahipliği yapan İzmir’in yeni merkezlerinden biri. Bu yatırımı işte bu yoğunluğu hafifletmek için yapıyoruz. İzmir’in refahını artırmak ve bunun adil paylaşımını sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise, “Derdimize derman oldunuz. Bayraklı’nın ihtiyaçları konusunda yanımızda olduğunuz için ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Bayraklı olarak kendimizi hiç yalnız hissetmedik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ilçemize 250 milyon liranın üzerinde yatırım aldık. Bu da vatandaşlarımızın refahına yansımış durumda” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol