birgün

19° AÇIK

Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alıyorlar

Merkez Bankası’na son uluslararası destek, Azerbaycan’dan geldi. Risklere dikkat çeken Prof. Gürsel, “Aramız bozulursa çeşitli sorunlar yaşanabilir” dedi.

SİYASET 21.01.2022 08:34
Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alıyorlar
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

İktidarın, Merkez Bankası eliyle ekonomiye yönelik müdahaleleri, uluslararası anlaşmalarla sürüyor. Birbiri ardına swap anlaşmasına imza atan iktidar, son olarak Azerbaycan ile de 1 milyar avroluk işlem sağladı.

Önceki gün Birleşik Arap Emirlikleri ile imzalanan swap anlaşmasının ardından Merkez Bankası’nın toplam swap anlaşmalarının büyüklüğü 28 milyar dolara ulaştı. Dün de Azerbaycan Merkez Bankası'nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda 1 milyar avro tutarında depo hesabı açacağını belirtti.


Merkez Bankası’nın taraf olduğu anlaşmaların siyasi olarak yakınlık kurulan ülkelerle sağlandığına dikkati çeken Ekonomi uzmanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, BirGün’e değerlendirmelerde bulundu. “Anlaşmalar tamamen siyasi” diyen Prof. Dr. Gürsel, şunları söyledi:

“Swap anlaşması yaptığımız ülkelere, TL veriyoruz. Onlar da güncel kurdan bize dolar veriyor. Yarın, diğer gün bunlar geri istenir mi? Şu an için sanmıyorum. Ancak ve ancak siyasi nedenlerle isteyebilirler. Günün birinde bu ülkelerden biriyle aramız bozulursa, bu anlaşmalardan dolayı çeşitli sorunlar yaşanabilir. Merkez Bankası'nın çeşitli sorunlar yaşayabilmesi mümkündür.”

Bloomberg HT'ye konuşan kaynaklar, Azerbaycan Merkez Bankası'nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda 1 milyar avro tutarında depo hesabı açacağını belirtti. TCMB, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile BAE dirhemi (AED) ve Türk lirası (TRY) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzalamıştı. İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma üç yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol