Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başlayan Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için oy verme işlemi, süreci saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

Türkiye'nin kritik seçimi: Oy verme işlemi sona erdi
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

Türkiye tarihinin en kritik seçimi bugün gerçekleşti. Adeta ikinci başkanlık referandumu olan bu seçim için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başladı, 17.00'ye kadar devam etti.

Ancak saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

61 MİLYONA YAKIN SEÇMEN OY KULLANDI

Türkiye'nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 191 bin 884 sandık kuruldu. Bugün yurt içinde 61 milyona yakın seçmen oy kullandı. 

Seçmen, 14 Mayıs'ta hangi okul ve sandıkta oy kullandıysa yeniden aynı yerde yurttaşlık görevini yerine getirecek.

Seçmenin T.C. Kimlik Numarası bulunan, fotoğraflı resmi belgeyi yanında bulundurması yine zorunlu olacak.

İLK TURDA SEÇİME KATILMA ORANI

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi’nde yurt içinde 60 milyon 721 bin 745 kayıtlı seçmenden 53 milyon 993 bin 683’ü oy kullandı. Oyların 52 milyon 972 bin 934’ü geçerli, 1 milyon 20 bin 749’u geçersiz sayıldı. Seçime katılma oranı ise yüzde 88,92 oldu.

CANLI BLOG

17.00 | OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ 

Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başlayan oy verme süreci saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

16.45 |  Oy verme işleminin sona ermesine sayılı dakikalar kala açıklamalarda bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bazı okullarda birtakım provokasyon eylemleri yaşandığını ve ilgililier hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu aktardı. 

Seçmene oy kullandıkları sandıklarda sonuçları takip etme çağrısı yapan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

"Yaklaşık 15 dakika kaldı sandıkların kapanmasına. İstanbul'da bugün saat 2.30-15.00 civarına kadar gayet sorunsuz bir şekilde vatandaşilarımızın oy kullanma işlemleri tamamlandı. Bu saate kadar yalnızca seçim yasakları kapsamında olan İlçe Seçim Kurulu kararına rağmen kaldırılmayan görseller haricinde bir olumsuzluk yaşanmadı. Ancak saat 15.00'ten itibaren kimi ilçlerimizde belirli kişiler tarafından birtakım provokasyon çıkarma eğilimlerinin olduğunu gördük. Hatta Esenler'de bir okulmuzda sandıktaki bir sonuca itiraz hakkını kullanan bir görevlimizin okuldaki kişilerce darp edildiği ve birkaç kaburgasında ne yazık ki kırıldığı bilgisi biraz önce ulaştı. 

Bunun dışında okullarda yapılan gerginliği artırma çabalarının karşısında heme vatandaşlarımız hem görevlilerimiz sağduyuyla hukuksal haklarını kullanarak süreci olay yerinde hem takip ediyorlar hem de süreçlerle ilgili hukukçu arkadaşlarımızla suç duyurusunda bulunup gereğini takip ediyorlar.

Şimdi atılan her oya sahip çıkılma zamanı. Ben o nedenle hem İstanbullu hemşehrilerimizi hem de tüm Türkiye'deki vatandaşlarımıza yasal hakları olan oy kullandıkları sandıklarda kendi verdiği oylarını sandık başında takip etmeye davet ediyorum. İstanbullulara da tüm Türkiye adına yaparsın İstanbul diyorum ve şimdi oyunuzu verdikten sonra oy verdiğiniz okullarda, verdiğiniz oyu koruma ve sandığa giren oyu hep beraber girdiği gibi çıkarıp tescil ettirme zamanı diyorum. Hepimize kolay gelsin."

15.44 | DAVUTOĞLU'NDAN SANDIK ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, henüz oy kullanmayan seçmenlere sandığa gitme çağrısı yaptı. 

15.26 | KILIÇDAROĞLU'NDAN SANDIK ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından henüz sandığa gitmeyen seçmenlere seslendi. Kılıçdaroğlu, "Hala oy kullanmamış kardeşim, sandığa git, üşenme, oyunu kullan. Geleceğin yürüyüş mesafesi kadar yakın" dedi.

14.46 | Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, "Seçim sıkıntısız ve problemsiz devam etmektedir. Sadece cumhurbaşkanı adayları yarıştığı için seçimin daha erken sonuçlanacağını düşünüyoruz. Kurulun vereceği kararla yayın yasağı kalkacak" açıklaması yaptı.

14.20 | BİNALİ YILDIRIM EŞİNE 'TAKILDI'

Tuzla’da oyunu kullanan AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, kabinden geç çıkan eşine “Ne oldu hanım, karar veremedin mi?” dedi.

14.10 | SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI TEMEL KARAMOLLAOĞLU, İSTANBUL'DA OYUNU KULLANDI

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu'da eşiyle birlikte oy kullandı.

Seçimin 'hayırlı olmasını' dileyen Karamollaoğlu, "Ümit ediyorum ki ülkemizin her yerinde bu kadar sakin, güzel bir ortamda vatandaşlarımız oylarını kullanıyorlardır" dedi.

13.23 | GÜLTEKİN UYSAL: TÜRK DEMOKRASİSİNİN EN ZOR SINAVI

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, oyunu memleketi Afyonkarahisar'da kullandı. 

Seçimlerin hayırlı olsun temennisini dile getiren Uysal, "Bu seçimler on yıllar boyunca Türkiye'nin hangi siyasi toplumsal zemininde nefes alıp vereceğini belirleyecek önemli bir dönüm noktası. Türk demokrasisinin de en zor sınavı." dedi.

Fotoğraf: AA

12.35 | MUHARREM İNCE: KÖYÜME GİDİYORUM

İkinci turda tarafsız kalan Memleket Partisi’nin Genel Başkanı Muharrem İnce, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Dinlemeye gidiyorum. Köyüme gidiyorum, torunlarımı seveceğim” dedi. İnce, seçimlerle ilgili değerlendirmeyi birkaç gün sonra yapacağını söyledi.

12.30 | GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU, OYUNU KULLANDI

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da Eyüpsultan Nejat Sabuncu İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. 

12.12 | AKP'Lİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, İSTANBUL'DA OYUNU KULLANDI

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Saffet Çebi İlkokulu'nda oyunu kullandı.

Erdoğan, ''Demokrasi hayatımızın ilk defa iki turlu bir seçime şahit oluyoruz. Birinci tur malum 14 Mayıs'ta gerçekleşmişti. İkinci tur da bugün 28 Mayıs'ta gerçekleştirmiş oluyoruz. Partiler yok, 1 metre boyunda bir oy pusulası yok, sadece 2 aday söz konusu. Bu iki adaya halkımız oylarını vereceği için de inanıyorum ki çok seri bir şekilde bugünkü oylama da bitecektir. Ancak Türk demokrasi hayatının cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk defa böyle bir oylamaya şahit oluyoruz" ifadelerini kullandı.

12.10 | MİLLET İTTİFAKI CUMHURBAŞKANI ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ANKARA'DA OYUNU KULLANDI

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile beraber Ankara Çankaya'da 4221 No'lu sandıkta oyunu kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Mansur Yavaş ile birlikte açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Baskıdan kurtulmak için otoriter rejimden kurtulmak için bütün vatandaşlarımızı sandığa davet ediyorum. Daha sonra sandığa sahip çıksınlar. Ben halkın sağduyusuna güveniyorum. Oy kullanan ve oyunu hakkını arayan büyün vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

11:58 | ANKARA'DA SOL PARTİ'Lİ MÜŞAHİTLERE POLİS ENGELİ

Ankara'da Kütükçü Alibey Ortaokulu'nda SOL Parti'li müşahitler polis müdahalesi ile engellenmeye çalışıldı. SOL Parti'den yapılan açıklamaya göre; itirazlar sonucu müşahitler görevlerinin başına geri döndü.

Yapılan açıklamada, "Ankara Seyranbağları Kütükçü Alibey Ortaokulu'nda sandık kurulu başkanı müşahit bulunamaz gerekcesiyle SOL Parti'li müşahitleri polis eliyle şiddet uygulayarak uzaklaştırdı. İtirazlarla sandikta musahitlerimiz görevini yapiyor" ifadeleri kullanıldı.

11.57 | MHP GENEL BAŞKANI ANKARA'DA OYUNU KULLANDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara Anıttepe Ortaokulu'nda oyunu kullandı. Bahçeli, "Türk milleti olgunluk içerisinde bir seçim dönemi yaşamıştır. Milletimize hayırlı uğurlu olmasını Allah'tan niyaz ediyorum" dedi. 

11:30 | MİTHAT SANCAR OYUNU ANKARA'DA KULLANDI 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ankara’da oyunu kullandı. Oy kullandıktan sonra açıklama yapan Sancar, ‘Bizler aydınlık bir gelecek için üstümüze düşeni yaptık. Yarın başka bir güne uyanacağımıza inanıyoruz’ dedi. 

11:28 | HÜDAPAR BİR ÇOCUĞU MÜŞAHİT YAPTI

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Bağcılar İmam Hatip Ortaokulu’nda 1075 nolu sandıkta 17 yaşında bir çocuk HÜDAPAR müşahidi yapıldı.

MA’nın haberine göre durumu fark neden Yeşil Sol Parti müşahitleri itiraz etti. İtiraz üzerine çocuk okuldan uzaklaştırıldı.

Olayı okuldaki görevli hukukçular doğrularken, olaya dair tutanak tutulmadığı belirtildi.

11:25 | PERVİN BULDAN OYUNU KULLANDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Van Milletvekili Pervin Buldan, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan Metin Kölük İlkokulu’nda oyunu kullandı. Buldan'a, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol ve çok sayıda kişi eşlik etti.

11:15 | İMAMOĞLU OYUNU KULLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu, oyunu eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte kullandı. İmamoğlu, "Oy milletimiz adına bir namustur. O namusun korunması burada başlar YSK’ya kadar devam eder. Lütfen hassas olalım doğusundan batısına. Bu süreçte toplumun güvenliğini sağlayan sorunsuz süreci tamamlamalarına katkı sağlayan güvenlik güçlerimize de başarılı bir gün geçirmelerini diliyor, onlar bizim canımız hepsini allah korusun diyeyim. Ne yazık ki seçim öncesi arzu ettiğimiz gibi geçmedi. İçi yalan dolu birçok hususla karşı karşıya kaldık. Benim içimi yakıyor. Ben kimse hakkında yalan konuşamam, iftira atamam. Seçim turnusol kağıdı gibidir insanın içindekini ortaya çıkarır” ifadelerini kullandı.

10:50 | ALİ BABACAN: BÜTÜN SANDIKLARDA 6 PARTİNİN ORTAK GÜVENLİK SEÇİM SİSTEMİ ÇALIŞACAK

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, oyunu Ankara'da kullandı. Babacan, “Seçim sürecinin şeffaf olmasının, adil olmasının ve hakkaniyetli olmasının demokrasimiz için son derece büyük önemi var. Ankara’da 25 ilçede 25 teşkilatımız var. Ankara’daki tüm teşkilatlarımızda arkadaşlarımızı okul binalarında görevlendirdik. CHP’nin ortak sandık güvenlik sistemi var. Ona biz kendi arkadaşlarımızı yazdırdık. Yaklaşık 48 bin isim verdik biz ortak havuza, bin 166 tane de avukat ismi verdik. Dolayısıyla da bütün sandıklarda 6 partinin ortak seçim güvenlik sistemi çalışacak. Bizim de arkadaşlarımız bu seçim güvenlik sistemine katkıda bulunacak" dedi.

10:49 | CHP'Lİ ALİ ŞEKER VE CHP'Lİ SANDIK MÜŞSAHİTLERİ URFA'DA DARP EDİLDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Urfa'da eski İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve CHP'li sandık müşahitlerinin darp edildiğini duyurdu. Yetkilileri uyaran Özel, "Sandık güvenliğini sağlayın, görevli arkadaşlarımızın ve müşahitlerin can güvenliğini sağlayın" ifadelerini kullandı.

10:35 | YSK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

YSK Başkanı Ahmet Yener, seçime ilişkin açıklama yaptı. Yener, "Seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum. Seçimler problemsiz devam ediyor. Sonuçların daha erken sürede sonuçlanacağını düşünmekteyiz. Saat 17.00’den sonra kurulun değerlendirmesinin ardından yayın yasağının hangi saatte kaldıracaklarını değerlendirecek" diye konuştu.

10:32 | MERAL AKŞENER OYUNU KULLANDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise İstanbul’da Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı.

Akşener yaptığı açıklamada, "Hepimiz için özellikle gençlerin geleceği için çok önemli bir seçimde oylarımızı kullandık. Allah inşallah gönlümüzdekini nasip eder" ifadelerini kullandı.

09:12 | KADIKÖY'DE POLİS VE BEKÇİLER BELGE OLMADAN OY KULLANMAYA ÇALIŞTI

İstanbul Kadıköy'de bulunan İhsan Sungu İlkokulu'nda belgesi olmayan bir polis ve bir bekçi oy kullanmaya çalışırken müşahitler ve sandık görevlileri tarafından engellendi.

TKP müşahitlerinin verdiği bilgiye göre, sandık başkanının belgesi olmayan polis ve bekçi için oy kullanabilir demesine karşılık, olay, itiraz sonucunda YSK'ye iletildi. YSK'den karar çıkmadan oy kullandırılmayacağı bilgisi iletildi.

Sol'un haberine göre; İstanbul Sarıyer Reşitpaşa'daki Karacapaşa İlkokulu'nda da belgesi olmayıp oy kullanmak isteyen polislerin müşahitler tarafından engellendiği aktarıldı.

09:05 | İÇİŞLER BAKANI SÜLEYMAN SOYLU OYUNU KULLANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, oyunu İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Dobruca Ortaokulu'nda kullandı. Soylu, "Hayırlı uğurlu olur inşallah. Milletimizin tercihi başımızın üzerinedir" dedi.

08:50 | ADALET BAKANI BOZDAĞ OYUNU URFA'DA KULLANDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ oyunu Urfa'da kullandı. Bozdağ, "Seçimin 2. turunda oyumu milletimizin geleceği için, huzur, refah, güven ve istikrarın devamı için kullandım. Hayırlı olmasını diliyorum. Gördüğüm kadarıyla Şanlıurfamızda ve ülkemizin dört bir yanında, seçimin başladığı şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Katılımın yüksek olacağını görebiliyoruz. Ben milletimizin sandığa gelerek iradesini yansıtacağını düşünüyorum. Geleceğimiz için yol gösterici olmasını diliyorum" diye konuştu.

08:00 | OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için oy verme işlemi, ülke genelinde 191 binden fazla sandıkta saat 08.00 itibarıyla başladı.

Oy verme, saat 17.00'ye kadar devam edecek.

07:45 | OY NASIL KULLANILIR? OY KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Seçmenler, oylarını kullanırken aşağıda yer alan 6 adıma dikkat etmeli. İşte oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

1-Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınıza bakın

2- T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın

3- Cep telefonuyla oy kullanma kabinine girmeyin

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın

5- Oy kullandıktan sonra pusulayı zarfa koyun

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın

07:30 | GÖREVLİLER, SANDIK YEMİNİ ETTİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sandıklarda görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Oy verme işlemini başlatmadan önce hazırlıklarını yapan görevliler, sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti.