birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi ne kadar? Erdoğan’ın açıkladığı rezerv ülkeye kaç sene yeter?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından, Türkiye’nin yıllık doğalgaz ihtiyacının ne kadar olduğu gündeme geldi.

GÜNCEL 21.08.2020 15:43
Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi ne kadar? Erdoğan’ın açıkladığı rezerv ülkeye kaç sene yeter?
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü duyuracağını açıkladığı ‘müjdeyi’ bugün kamuoyuyla paylaştı.

İstanbul Dolmabahçe’de açıklama yapan Erdoğan, söz konusu ‘müjde’nin Karadeniz’de bulunan doğalgaz olduğunu ve keşfedilen toplam rezervin 320 milyar metreküp olduğunu ifade etti.

Erdoğan, bu rezervin 2023 yılında ‘milletin hizmetine sunulacağını’ ve Türkiye’nin bu sayede ‘net doğalgaz ihracatçısı olacağını’ savundu.

YETKİLİLER 20 YIL DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasının ardından, Türkiye’nin yıllık ne kadar doğalgaz tükettiği gündeme geldi. Birkaç gün önce Reuters’e konuşan yetkililer, bu rezervlerin Türkiye’nin 20 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğunu öne sürmüştü. Ancak yetkililer, Erdoğan açıklamalarının aksine üretime 2023’te değil, 7-10 yılda başlanabileceğini söylemişti.

YILLIK TÜKETİLEN MİKTAR 50 MİLYAR METREKÜP

Türkiye’nin yıllık doğalgaz ihtiyacı 50 milyar metreküp dolayında.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 2019 başında yaptığı tahminde, Türkiye'nin 52 milyar 133 milyon 229 bin 503 metreküp doğalgaz tüketileceği tahmin edilmişti. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği ise yıl sonunda bir açıklama yaparak, Türkiye'nin 2019'daki doğal gaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 9 azalarak 44,9 milyar metreküpe gerilediğini bildirmişti.

Verilere göre, Türkiye 2018’de 49,3 milyar metreküp doğalgaz tüketti. 2020 yılına dair ise Türkiye’nin 46 milyar metreküp doğalgaz tüketeceği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin yıllık 50 milyar metreküp civarında doğalgaz tükettiği düşünüldüğünde, Erdoğan’ın açıkladığı doğalgaz rezervi, Türkiye’nin yaklaşık 6,5 yıllık doğalgaz tüketimine karşılık geliyor.

Erdoğan’ın “ihracatçı olacağız” iddiası gerçekleşirse, bu doğalgaz rezervinin daha da kısa vadede tükeneceği anlamına geliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol