birgün

18° AÇIK

Türkiye Yayıncılar Birliği: Yazarlara fiziki saldırıların son bulmasını diliyoruz

Türkiye Yayıncılar Birliği, Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki kitap fuarına yönelik saldırıya ilişkin, “Tüm kitap fuarlarını düzenleyen kurum ve kuruluşları demokratik toplum ilkesine zarar veren yasaklayıcı tutumlardan uzak durmaya davet ediyor, kitaplara ve yazarlara yönelik fiziki saldırıların son bulmasını diliyoruz” açıklamasını yaptı.

KÜLTÜR SANAT 21.12.2021 21:48
Türkiye Yayıncılar Birliği: Yazarlara fiziki saldırıların son bulmasını diliyoruz
Abone Ol google-news

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde belediye tarafından düzenlenen kitap fuarı, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının satıldığı gerekçesiyle dün faşist bir grubun saldırısına uğramıştı.

Türkiye Yayıncılar Birliği, olaya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Katılımcısı olduğu Safranbolu Kitap Fuarı’nda Selahattin Demirtaş’ın kitaplarını sattığı gerekçesiyle yazar Haldun Açıksözlü’nün standının bir grup tarafından dağıtılarak kendisinin darp edilmesi endişe verici ve çok üzücüdür. Basına yansıyan haberlerde, 17 Aralık 2021 tarihinde Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde açılan Safranbolu Kitap Fuarı’nda yaşanan arbede sonrasında Belediye Başkanı Elif Köse’nin yaptığı açıklamada, herkesin sağduyuya davet edildiği, Selahattin Demirtaş’ın kitaplarının ise stanttan kaldırtıldığı belirtilmiştir.

Kitap fuarları, herkesin yeni çıkan kitaplarla ve sevdikleri yazarlarla buluşarak okuma coşkusunu gönülden hissettikleri özel mekanlardır; bu yönüyle sadece ticari değil kültürel bir işlev görürler. Safranbolu Kitap Fuarı’nı ve diğer tüm kitap fuarlarını düzenleyen kurum ve kuruluşları ifade özgürlüğü alanında daha titiz ve sorumlu davranmaya, demokratik toplum ilkesine zarar veren yasaklayıcı tutumlardan uzak durmaya davet ediyor; kitaplara ve yazarlara yönelik fiziki saldırıların son bulmasını diliyoruz.” (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol