Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Karabük'te düzenlenecek müsabakalar için kente gidecek engelli sporcuların, “Ücreti mukabilinde” KYK yurtlarında kalabileceğini açıklayarak, “Tuvalet kağıdını yanınızda götürün” önerisinde bulundu. CHP'li Murat Emir, “Bakanlık skandala seyirci kalıyor. Peçete bile bulamayan Bakan o koltukta oturmasın" dedi.

Turnuva öncesi federasyondan engelli sporcuya: Tuvalet kağıdını yanında getir

Mustafa BİLDİRCİN

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESFED) organizasyonuyla Karabük'te 11-13 Haziran ile 16-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek müsabakalar öncesinde engelli sporculara, “Tuvalet kağıdını yanınızda götürün” önerisi yapıldı.

Federasyonun sosyal medya hesabından yayımladığı duyuruda, Karabük’e gidecek sporcuların KYK yurtlarında, “Ücreti mukabilinde” konaklayabileceği belirtilerek, “Yurtlar tatil nedeniyle boş olduğundan gidecek kafilelerimizin temizlik malzemeleri sabun, peçete ve tuvalet kağıdını yanlarında götürmelerini öneriyoruz" denildi. CHP Milletvekili Murat Emir, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın skandala seyirci kaldığını savunarak, "Bakanlık ve Spor Toto tarafından maddi olarak desteklenen federasyon, bu destekleri nereye harcıyor?” diye sordu.

NEREYE HARCANDI?

Federasyonun, “Tuvalet kağıdını yanınızda götürün” önerisini Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Murat Emir, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde şunları kaydetti:

“Federasyon temsilcileri müsabakalara özel araçlarla giderken ve devlet imkanlarıyla otellerde konaklarken engelli sporcularımızdan sabun, peçete ve tuvalet kağıdı gibi ihtiyaçları yanlarında getirmeleri istenmesi, federasyonun sporculara olan bakış açısını ortaya koymaktadır.

Söz konusu tutuma karşı soruşturma açması ve derhal gereğini yapması gereken Gençlik ve Spor Bakanlığı, skandala seyirci kalmaktadır. TİESFED, 2021 yılı faaliyetleri için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Toto Teşkilatı'ndan ne kadar destek almıştır, bu destekler nereye harcanmıştır?

KYK yurtlarının şu anda boş olmasına karşın, engelli sporculardan hangi gerekçeyle konaklama ücreti alınacaktır? Federasyon’dan skandal paylaşımla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?"