birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Tutukluyken tayin edilen imama 'cinsel istismar' suçundan 21 yıl hapis

Diyarbakır Bağlar’da 9 yaşındaki bir çocuğa ‘cinsel istismarda bulunmak’ suçlamasıyla tutuklu yargılanan Hisami Cami imamı Kadri Özkaya’ya 21 yıl hapis cezası verildi. Özkaya, duruşmada, 15 Temmuz darbe girişiminde sela okuduğunu ve kendisine komplo kurulduğunu ileri sürdü. Avukatı ise Özkaya'nın tutukluyken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Siirt'e tayin edildiğini söyledi.

GÜNCEL 25.11.2022 11:03
Tutukluyken tayin edilen imama 'cinsel istismar' suçundan 21 yıl hapis Fotoğraf: Sendika.org
Abone Ol google-news

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bulunan Bağlar Müftülüğüne bağlı Hisami Cami’sinde Kuran kursuna gelen 9 yaşındaki bir çocuğa ‘cinsel istismarda’ bulunduğu suçlamasıyla 2 yıldır tutuklu yargılanan cami imamı Kadri Özkaya, 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tigris'ten Salih Yeşil'in haberine göre, Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada, Kadri Özkaya ve avukatı, mağdur çocuğun avukatı Yasin Karadeniz, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın avukatı hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Kadri Özkaya, 15 darbe girişiminde sela okuduğunu, bundan dolayı çocuğun babasıyla tartıştıklarını öne sürdü. "Bir kesimin" hedefi haline geldiğini ve kendisine yönelik "siyasi komplo kurulduğunu" iddia eden Kadri Özkaya, beraatini istedi.

DİYANET, TUTUKLUYKEN TAYİN ETMİŞ

Kadri Özkaya’nın avukatı da müvekkiline iftira atıldığını öne sürdü. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gelip araştırma yaptığını ve müvekkilinin söz konusu suçu işlemediğini raporlaştırdığını belirten sanık avukatı, Diyanet'in müvekkilini Siirt’te bir camiye imam olarak tayin ettiğini söyledi.

İstismar edilen mağdur çocuğun avukatı Yasin Karadeniz, iddia makamının mütalaasına kısmen katılmadığını belirterek, sanığın "çocuğa karşı nitelikli cinsel istismarda bulunma", "kamu görevini kötüye kullanarak cinsel istismarda bulunma" ve "cebir, şiddet ve tehdit kullanarak cinsel istismarda bulunmanın" gerçekleştiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasında ceza artırım hükümlerinin uygulanmasını istedi.

SAVCI, MÜTALASINDA DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

Cumhuriyet Savcısı, daha önceki mütalaasında "çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar", "kamu görevini kötüye kullanarak cinsel istismarda bulunma" ve "cebir, şiddet ve tehdit kullanarak cinsel istismarda bulunma" yönünde 41 yıla kadar hapis istemiyle verdiği mütalaasında değişikliğe gitti. Savcı, olayda cebir ve şiddetin olmadığını, kamu görevinin kötüye kullanılmasının gerçekleşmediğini belirterek, Kadri Özkaya’nın, sadece "nitelikli cinsel istismar" suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, sanığa çocuğa karşı nitelikli cinsel istismarda bulunmadan 18 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra suçun cebir, şiddet ve tehdit yoluyla gerçekleşmesi nedeniyle cezada artırıma giden mahkeme, sanığın cezasını 21 yıla çıkardı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Bağlar Müftülüğüne bağlı Hisami Cami imamı 51 yaşındaki Kadri Özkaya, camide yaz Kuran kursuna katılan 9 yaşındaki çocuğa caminin içinde bulunan imam odasında istismarda bulunmuştu. Çocuğun ailesine söylemesiyle ortaya çıkan olayda, ailenin şikayetçi olmasıyla imam Kadri Özkaya, tutuklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol