birgün

32° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.03.2021 08:52

Tüvtürk mahkeme kararlarına uymuyor

Tüvtürk mahkeme kararlarına uymuyor

Aycan KARADAĞ

Muğla Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’nda Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 18 işçi, 940 gündür direnişlerini sürdürüyor. İşçilerden 9’unun sendikal nedenlerle işten atıldığı istinaf mahkemesi tarafından onaylandı.

Mahkeme kararı olmasına rağmen şirket, işçileri tekrar iş başı yaptırmadı. Nakliyat-İş Sendikası avukatı Tacettin Çolak, “Arkadaşlarımız davayı kazanmalarına ve işe iadelerine mahkeme tarafından karar verilmiş olmasına rağmen arkadaşlarımıza iş başı yaptırılmıyor” dedi. Çolak diğer 9 işçinin davası ile ilgili ise şunları söyledi: “Savcı mütalaasını verdi. Dosyadaki tüm deliller kapsamında çalışanlara baskı uyguladıkları, işçileri sendikadan istifaya zorladıkları, istifa etmedikleri için de işten çıkardıkları tespit edilerek, şahısların cezalandırılmalarını istedi. Bir sonraki duruşma 4 Mayıs 2021 tarihine kaldı.”

İŞÇİYE ADALET YOK

Davayı kazanan işçilerden Burcu Karaova, direnişlerinin sürdüğünü belirterek, “Davalar kazanılmasına rağmen işbaşı yapamadık. 3 çocuğum var. Onlara bakmak zorundayım. Şu an bir pandemi süreci var. Hayat daha zor ama biz işçileri gören yok. Davayı kazanıyoruz ama şirket davayı geçerli görmüyor. Böyle bir adil düzen mi var? İşçiye adalet yok bu sürede bunu da anladık” şeklinde konuştu. İşçilerden Zeki Çerçi de, “Mücadele içerisinde işe iadeleri kazanmak, sendika tazminatları kazanmak çözüm değil. Biz işlerimize geri dönmek istiyoruz. İşçilerin hakları korunmuyor. Şirket, mahkeme kararlarına uymuyor. Biz işimize geri dönelim diye direndik. Tüvtürk’ten bize davaları bekleyelim denildi. Davalar sonuçlanıyor ama Tüvtürk sözünde durmuyor. Yeni işe alımlar yapıyorlar. Bizi geri almıyorlar” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol