birgün

0° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.11.2021 06:44

Tweet için eğitime ara

Kadıköy Kaymakamı Özarslan sosyal medyada İngilizce paylaşım yapmak için öğretmenleri görevlendirdi. Eğitim Sen bu karara tepki gösterdi.

Tweet için eğitime ara

YAREN ÇOLAK

İstanbul Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan’ın sosyal medya hesabından İngilizce paylaşım yapılması için İngilizce öğretmenleri bizzat tarafından görevlendirildi. Sosyal medyaya verdiği önemle dikkat çeken Özarslan’ın paylaşımları İngilizce öğretmeninden oluşan sosyal medya ekibi tarafından çevrilecek.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 Kasım’da okullara gönderilen yazıyla da komisyon toplantılarına giden öğretmenlerin idari izinli sayılacağı belirtildi.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Kaymakamlığımıza ve Sayın Kaymakamımız Mustafa Özarslan’a ait sosyal medya hesaplarından yayınlanan paylaşımların İngilizce dilinde oluşturulması ve yayımlanması amacıyla müdürlüğümüze bağlı okullarda çalışan adı soyadı ve görev yeri yazılı İngilizce öğretmenlerinden komisyon oluşturulması ve belirtilen tarihte görevli izinli sayılmaları…”

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamayla konuya tepki gösterildi.

Eğitimin sekteye uğradığına vurgu yapılan açıklamada, “Kaymakamlık makamının öğretmenlere dönük bu görevlendirmesi öğretmenlik mesleğiyle ilgili olmayan bir görevlendirme. Bu tür görevlendirmelerle kuralsız çalıştırmanın önünü açan mülki amirin, öğretmenler her işi yapar anlayışını, Eğitim Sen olarak kabul etmemiz mümkün değil” denildi.

ANGARYA SUÇ

Yapılan görevlendirmenin hukuka aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “Anayasa’nın ilgili hükümlerinde angarya çalıştırmak suç olmasına rağmen, Anayasal hükümler çerçevesinde görevini yapmakla sınırlı olan mülki amirin görevi, Anayasa’da hükmün uygulanıp uygulanmadığını takip etmekle mükelleftir, kendisi bizzat bu ihlali gerçekleştiren kamu görevlisi olarak derhal bu girişimden vazgeçmeli. Neoliberal ekonomik düzenin hedeflerinden olan kuralsız ve yoğunlaşmış emek sömürüsüne dayalı çalışma sistemi altında ezilen kamu emekçilerinin bu gidişata tahammülü kalmadı” ifadelerine yer verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol