birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

MEDYA 16.01.2020 15:39

Tweeti nedeniyle yargılanan oyuncu Berna Laçin beraat etti

Paylaştığı Tweet nedeniyle "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan yargılanan oyuncu Berna Laçin beraat etii

Tweeti nedeniyle yargılanan oyuncu Berna Laçin beraat etti

İstinaf mahkemesi, oyuncu Berna Laçin’in tecavüz olaylarında çözümün idam olmadığına ilişkin attığı tweet üzerine “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan yargılandığı davada hakkında verilen beraat kararını onadı.

Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre tecavüz olaylarında çözümün idam olmadığına ilişkin attığı tweet üzerine “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan oyuncu Berna Laçin hakkında Anadolu 59. Asliye Mahkemesi tarafından geçtiğimiz yıl beraat kararı verilmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise İstinaf Mahkemesi'ne başvurarak, beraat kararına itirazda bulunmuştu.

Yerel mahkemenin verdiği beraat kararını oy birliği ile onayan 27. Ceza Dairesi kararında, “Sanığın savunmaları ve tüm dosya kapsamı ile sanığın leh ve aleyhindeki toplanan tüm kanıtları inceleyip, irdeleyen ve iddianın reddine ilişkin sebepleri karar yerinde ayrı ayrı gösteren, savunmayı tercih nedenlerini açıklayan, aleyhteki kanıtları hükümlülük için yeterli görmeyen mahkemenin beliren takdir ve kanaati karşısında istinaf başvurusunda bulunan O Yer Cumhuriyet Savcısının ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiş olmakla” ifadelerine yer verdi. Dosyanın Yargıtay'a taşınma hakkı bulunuyor.

NE YAZMIŞTI?

Berna Laçin, 3 Temmuz 2018'de “İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimciler, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşa etmez!” şeklinde tweet atmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız