birgün

7° AÇIK

DÜNYA 21.01.2021 10:06

Twitter, Çin'in hesabını dondurdu

Sosyal paylaşım platformu Twitter, Çin'in ABD elçiliğinin hesabını Sincan paylaşımı nedeniyle dondurdu.

Twitter, Çin'in hesabını dondurdu

Twitter, Çin’in ABD elçiliğinin hesabını , Sincan ile ilgili bir paylaşımın, Twitter’ın “insanlıktan çıkarma”ya karşı politikalarını ihlal ettiği sebebiyle dondurdu.

@ChineseEmbinUS adresli Çin’in ABD elçiliğine ait twitter hesabından geçtiğimiz ay yapılan, Uygur Türkü kadınların artık “bebek makineleri” olmadığını belirten paylaşımı, Twitter'ın “insanlıktan çıkarma”ya karşı politikalarını ihlal ettiği açıklaması ile donduruldu.

Twitter’ın bu hamlesi, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin son saatlerinde yapılan ve Biden yönetimi tarafından da desteklenen, Çin’in Sincan’da “soykırım” ile suçlaması ardından geldi.

Twitter’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Söz konusu paylaşım ‘insanlıktan çıkarmaya’ karşı politikalarımız doğrultusunda kaldırıldı” denildi.

Twitter geçtiğimiz günlerde ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın hesabını “şiddet riski” sebebiyle dondurmuş ve Trump’tan kimi paylaşımlarını silmesini istemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol