birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.02.2021 10:57

Twitter’dan Süleyman Soylu’nun nefret söylemi içeren tweetlerine kısıtlama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBTİ+ bireylere yönelik nefret suçu işleyen tweetleriine Twitter uyarı notu ekledi. Notlarda, "Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları'nı ihlal etti" ifadeleri yer aldı.

Twitter’dan Süleyman Soylu’nun nefret söylemi içeren tweetlerine kısıtlama

Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemi içeren tweetlerine yaptırım uyguladı.

Soylu, Boğaziçi Üniversitesi önünde öğrencilerin düzenlediği bir resim sergisinde Kabe resminin yere serildiğine dair soruşturma sonrasında öğrencilerin gözaltına alındığını Twitter hesabından duyurmuştu.

Soylu, “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı’nın bu sözleri sonrasında birçok sosyal medya kullanıcısı, söz konusu tweeti “Korumalı bir kategoriye karşı nefret suçu işlediği” gerekçesiyle şikayet etmişti.

Twitter, ilk kez ABD eski Başkanı Donald Trump’a uyguladığı yöntemin benzeri biçimde, Soylu’nun şikayetlere konu olan tweetine uyarı notu ekledi.

Twitter’ın eklediği notta şu ifadeler yer alıyor: “Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları'nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi.”

twitter-dan-suleyman-soylu-nun-nefret-soylemi-iceren-tweetlerine-kisitlama-836878-1.

BUGÜN BİR KEZ DAHA YAZDI

Soylu, benzeri bir tweeti bugün bir kez daha attı. Tweetine "Tuzağa düşmeyin" diye yazan Soylu, tweetine eklediği açıklamasında iki kez "LGBT sapkını" ifadelerini tekrar etti. Aynı ifadelerin tekrarlanması ardından Twitter bu tweete de aynı biçimde kısıtlama uyguladı.

twitter-dan-suleyman-soylu-nun-nefret-soylemi-iceren-tweetine-kisitlama-836877-1.

SOYLU'DAN TELEGRAM ÇAĞRISI

Nefret söylemleri Twitter tarafından kısıtlanan Bakan Soylu, herkesi Telegram'a çağırdı. Soylu, Twitter'dan yaptığı çağrıda bazı harfleri sansürleyip, "Twitter sansür uyguluyor, Telegram'a gelir misiniz?" yazdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol