Geçtiğimiz günlerde Twitter, Türkiye’de bazı içeriklerin erişimine engelleme getirdiğini açıklamıştı. Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri hesabından, söz konusu erişim engelleme işlemleriyle ilgili Türkiye'deki mahkeme kararları ve düzenleyici kurum yazışmalarının belgeleri paylaşıldı.

Twitter, Türkiye'deki sansürün belgelerini paylaştı

HABER MERKEZİ

Sosyal medya platformu Twitter, erişim engellenmesine yönelik mahkeme kararları uyarınca ve Twitter'ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak için geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki bazı içeriklerin erişimine engel getirmek durumunda kalmıştı.

Bugün ise Twitter'ın Küresel Hükümet İşleri hesabından Türkçe ve İngilizce olarak Türkiye'deki erişim engellemeleriyle ilgili bir açıklama yapıldı. 

İfade özgürlüğü ile ilgili Türkiye'deki yetkililerin uyarıldığının belirtildiği açıklamada şu sözlere yer verildi:

"ENDİŞELERİMİZİ İLETTİK"

"Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter'ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter'ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık. İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu. Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik.

İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme karari halen ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz. Aşağıda erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz."