birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 04.11.2020 15:32

Twitter ve Facebook, ABD başkan adaylarının 'erken zafer' paylaşımlarına müdahale etti

Sosyal medya devleri Twitter ve Facebook, ABD Başkanlık seçimlerinde oy sayımı devam ederken 'erken zafer' mesajları paylaşan Cumhuriyetçi aday Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden'ın mesajlarına kısıtlamalar getirdi.

Twitter ve Facebook, ABD başkan adaylarının 'erken zafer' paylaşımlarına müdahale etti

Oy sayımının devam ettiği ABD’de, sosyal medya devleri Twitter ve Facebook başkan adaylarının manipülatif açıklamalarına sınırlandırma getirdi. Donald Trump'ın rakiplerinin "seçimi çalmaya çalıştığı" iddiası, Twitter tarafından gizlendi ve etiketlendi.

Cumhuriyetçi seçmenler ise Twitter'ın bu hamlesinin "başkanı sansürleme ve suçlama kampanyasının" bir parçası olduğunu savundu.

Facebook'ta ise her iki adayın paylaşımlarında “oyların hala sayıldığı” uyarısı belirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Şirket bu uyarının hem Trump'ın hem de Biden'ın paylaşımlarına otomatik olarak konulduğunu belirtti. Ancak Trump'ın televizyona çıkıp, yanlış bir şekilde zafer ilan etmesinden sonra Facebook, ABD'deki tüm kullanıcılarının zaman tünellerinin en başına, seçimin henüz bitmediğini belirten açıklamalar koydu.

'KAZANANIN BELLİ OLMADIĞINA DAİR BİLDİRİMLER KOYDUK'

Facebook tarafından yapılan açıklamada, "Başkan Trump erken zafer iddiasında bulunmaya başladıktan sonra Facebook ve Instagram'da oyların hala sayıldığı ve kazananın belli olmadığı yönünde bildirimler koyduk" denildi.

Twitter ise "seçimin çalındığı" yönündeki Twitter paylaşımını politikalarını ihlal ettiği için etiketlediğini açıkladı. Ancak Twitter'ın zafer iddialarına izin vermeyeceğini açıklamasına karşın, Trump'ın "Büyük bir zafer!" dediği Twitter paylaşımına ve Biden'ın “Bu seçimi kazanma yolunda olduğumuza inanıyoruz” şeklindeki paylaşımına dokunulmadı.

Google'a ait YouTube'da ise seçim sonuçlarını bildirdiğini iddia eden canlı yayınlar kapatıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol