birgün

23° AÇIK

EĞİTİM 29.06.2020 14:04

TYT’den erken çıkarılan öğrenciler Meclis gündeminde

CHP’li Milletvekili Turan Aydoğan, TYT sırasında 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığına yönelik iddiaları Meclis’e taşıdı. Aydoğan, sorumlularla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığını ve öğrencilerin maruz bırakıldığı hak kaybının nasıl giderileceğini sordu

TYT’den erken çıkarılan öğrenciler Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan, İstanbul Küçükçekmece'deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi'nde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk bölümü olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 345716004 numaralı sınav salonunda giren 12 öğrencinin, sınavdan 30 dakika erken çıkarıldığı iddialarını Meclis’e taşıdı.

Aydoğan konuyla ilgili olarak verdiği soru önergesinde, olayla ilgili olarak hak kaybına maruz bırakılan öğrencilerin mağduriyetlerinin nasıl giderileceğini ve söz konusu olaya dair bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu. Aydoğan, sorularının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesi şu şekilde:

►İstanbul Küçükçekmece'deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 12 öğrencinin sınavdan 30 dakika erken çıkartıldığı iddiaları doğru mudur?

►2 milyon 433 bin 219 kişinin girdiği bir sınavda her dakikanın önemi ortadayken; infial yaratan olayda hak kaybına uğrayan öğrencilerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir?

►İstanbul Küçükçekmece'deki Eşref Bitlis Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen YKS’de 12 öğrencimizin mağdur olmasına sebebiyet veren sorumlular kimlerdir? İlgili kişiler hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

►İlgili iddialar ışığında sınava giren adayların mağduriyetleri hususunda gerekli açıklama ne zaman yapılacaktır?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol