İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, İstanbul'da Ocak 2023 itibarıyla toplam 142 riskli alanda, 207 bin riskli yapı belirlendiğine dikkat çekti. Gökce, söz konusu binaların yüzde 40’ının Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de olmak üzere batı koridorunda yer aldığını söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi
Üç ilçeye dikkat çekildi: İstanbul’da 207 bin riskli bina var
Fotoğraf: Depophotos

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kentsel dönüşüm stratejisi yürütme amacıyla "6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışması" gerçekleştirdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda toplantıya ilişkin bilgi veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İstanbul’da Ocak 2023 itibarıyla toplam 142 riskli alanda, 207 bin riskli yapı olduğunu bildirdi.

Kentin birinci derece deprem bölgesi olması nedeniyle riskin arttığına işaret eden Gökce, söz konusu binaların yüzde 30’unun 2000 yılı ve sonrasında yapıldığını kaydetti. Bu binaların ilçelere göre dağılımına ilişkin de bilgi veren Gökce, riskli binaların yüzde 40’ının Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de olmak üzere batı koridorunda yer aldığına dikkat çekti.

Gökce, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Afetle mücadelede İstanbul'un geleceğine yön verecek, bilimsel veriye dayalı, bütünlüklü 'Kentsel Dönüşüm Stratejisi' yürütmek amacıyla '6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışması' toplantımızı gerçekleştirdik.

İstanbul'un 1. Derece Deprem bölgesinde olması, nüfus ve yapı yoğunluğunun yüksek, yapı stoğu kalitesinin ise düşük olması kentsel riskleri arttırıyor. Değerlendirme, İstanbul'da Ocak'23 itibariyle toplam 142 riskli alanda, 207 bin riskli yapıyı işaret ediyor.

"BİNALAR YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL"

Söz konusu riskli binaların %30’nun yapım yılı 2000 ve sonrası. 99 depremi sonrası değişen yönetmeliklere göre yapılmış olmalarına karşın sorunlu görünüyorlar! İlçelere göre dağılımı ise %40’nın Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de olmak üzere batı koridorunda yer alıyor.

Kentsel dönüşümün çevre dostu, sosyal ve ekonomik olmak üzere üç ana temaya sahip olduğu ve çeşitli paydaşların katılımıyla gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulduğunda; İstanbul’da yer alan 39 ilçe yönetiminin, çalışmada önerilen modeli örnek alarak bütüncül planlama ve kentsel dönüşüm anlayışını kendi plan ve projelerine yansıtmasını da sağlamayı amaçlıyoruz.

İstanbul'un eşsiz yapısının kentsel dönüşüm önünde oluşturduğu finansal bariyerlerin, konvensiyonel modeller ile aşılamayacağının farkındayız. Proje bu kapsamda, KENTFON ismiyle deprem riski altındaki alanların dönüşüm sürecine yeni bir finansman modeli de sunuyor. Başkanımız Sn. @ekrem_imamoglu’nun Deprem Dirençli Kent vizyonu öncülüğünde, önümüzde tüm gerçekliğiyle duran afet problemini, bilimin bizlere açtığı yolda, sağduyu, iş birliği ve çağdaş temellerle aşmak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz. 31 kurumdan 101 temsilci ve 18 ilçe belediyesinden temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada büyük emekleri olan İTÜ’nden bu bilimsel çalışmada görev alan hocalarımız, @ibbdonusum ve @BimtasIBB emekçilerine teşekkürlerimi sunarım."