Urfa’da gözaltına alınan 3 kişiye işkence yapıldığı iddia edildi. Urfa Barosu işkenceye dair raporunu haftaya sunacağını belirterek şüpheli kolluk personeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Abone Olgoogle-news
Üç kişiye işkence
Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi (İHM) tarafından, Suruç ilçesinde gözaltına Mehmet Samur, Adle Samur ve Reşat Yıldız’ın işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı belirtildi. Baro, İHM’nin sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda, kendilerine yapılan ihbar sonucunda gözaltındaki kişilerle görüştüklerini ve iki kişiye fiziksel işkence yapıldığını aktardı.

Baro'nun açıklaması şöyle: “2 Mart Perşembe günü yapılan ihbarlar neticesinde merkezimiz tarafından işkence ve kötü muameleye uğrayan yurttaşlar Ömer Şahin, Ahmet Taş, Fatih Düzgör ile görüşmüştür. 2 erkek ve 1 kadın gözaltıma alınmış. İki kişiye fiziksel olarak işkence yapıldığı görülmüştür. Kişiler kendilerine işkence yapıldığını beyan etmişlerdir. Yapılan gözlemler neticesinde yurttaşlarda morluklar ve şişlikler görülmüştür. İşkence ve kötü muamele gözle görünür şekilde görülmesine rağmen doktorlar tarafından İstanbul Protokolü uygulanmadığı ve polisler tarafından hastane sürecinin yürütüldüğü beyan edilmiştir. İşkence ve kötü muamele, merkezimiz tarafından tutanak altına alınarak işkence ve kötü muamele uygulayan polisler ve görevini ihmal eden kamu personelleri hakkında suç duyurusunda bulunulacak. Merkezimiz tarafından işkence ve kötü muameleye ilişkin raporumuz hafta içerisinde yayınlanacaktır.”

Gözaltına alınırken işkence ve kötü muameleyi tutanak altına aldıklarını kaydeden İHM, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şüpheli kolluk personellerinin ve kamu görevlilerinin ayrı ayrı tespit edilerek hakların da soruşturma açılmasını talep eden İHM, şüpheliler hakkında etkili soruşturma yürütülmesini ve kamu davası açılmasını talep etti.

İŞKENCE TUTANAK ALTINA ALINDI

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Urfa Şubesi üyesi ve gözaltında bulunan kişilerin müdafisi Avukat Ali Aslan da, sosyal medya hesabında, “Urfa TEM’de, 60’lı yaşlarında bir anne ve baba işkenceden geçirildi. Kaba dayak, falaka, boğma girişimi, çukura atıp kafaya silah dayama… Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi en yakın zamanda raporunu deklare edecektir” paylaşımında bulundu. Haber Merkezi