birgün

1° PARÇALI BULUTLU

'Uçağı kaçırınca intihar etti' denilen gazeteciyle ilgili yeni gelişme

GÜNCEL 26.10.2015 11:18
'Uçağı kaçırınca intihar etti' denilen gazeteciyle ilgili yeni gelişme
Abone Ol google-news

İstanbul'da bulunan Atatürk Havalimanı’nda dış hatlar terminali geliş transit salonundaki tuvalet kapısının arkasında, askıda asılı cesedi bulunan İngiliz gazeteci Jacky Sutton’un uçağını kaçırdığı ve bu sebeple intihar ettiği öne sürülmüştü. Eski BBC muhabiri Jacky Sutton, Savaş ve Barışta Muhabirlik Enstitüsü’nün (IWPR) Irak masası başkanıydı. Sutton’ın cesedi, 18 Ekim’de Atatürk Havaalanı tuvaletinde, elbise kancasına ayakkabı bağıyla asılı bulundu. IŞİD’den tehdit aldığı da bilinen Sutton ile ilgili polis tutanakları olaydaki soru işaretlerini artırdı. Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç'in haberine göre şüphe uyandırıcı bilgiler şöyle:

GÖRÜNTÜ YOK: Soruşturmayla ilgili ‘Kapalı Devre İzleme Tutanağı’na göre, 23:15’te uçağa geçmesi gereken Sutton’ın 23:16.43 ve 00:22:21 arasındaki görüntülerine ulaşılamadı.

KAYDEDİLMEMİŞ: Sutton’ı bulan 3 Rus turistin pasaport bilgileri tutanakta yok. Sadece telefon numaralarının yazıldığı tutanakta Rusların ifadesinin de yeminli mütercim tercüman yerine Sutton’ın tartıştığı yolcu hizmetleri memuru T. B. tarafından alındığı ortaya çıktı. 3 Rus, T.A., I.E. ve F.E. Rusça el yazısıyla verdikleri ifadelerde “Havaalanı görevlileri geç geldi” dedi.

GÜVENLİKÇİ GÖRMEDİ: Sutton’ın intihar ettiği söylenen tuvalete saat 01:00’da giren TAV özel güvenlik görevlisi D.A. (37) 2 gün sonra alınan ifadesinde “Şahsı görmedim, şüpheli durumla karşılaşmadım” dedi.

7 CM’LİK İNTİHAR: Sutton’ın kendini astığı yer, boyundan sadece 7 santimetre yüksek. Sağlık görevlileri A.B. ve I.G. de tuvaletin arkasından Sutton’ın ayaklarının yere değdiğini söyledi.

ABLA ‘ARAŞTIRIN’ DEDİ: Sutton’ın ablası Jennifer Sutton “Kardeşim intihar edecek yapıda biri değildi ve bunu gerektirecek bir neden yoktu. Kardeşimin ölüm olayının araştırılmasını talep ediyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol