birgün

22° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 15.03.2019 11:36

Uçan Süpürge hikâyelerle geliyor

23-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali detayları Ankara’da Uçan Süpürge Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Toplantıda basın mensuplarına kendi sinema ile tanışma hikâyeleri soruldu. İlk olarak 1998 yılında başlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 22.kez düzenleniyor. Bu yılki festivalde Bilge Olgaç Başarı Ödülü Pelin Esmer ve Meltem Cumbul’un […]

Uçan Süpürge hikâyelerle geliyor

23-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali detayları Ankara’da Uçan Süpürge Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Toplantıda basın mensuplarına kendi sinema ile tanışma hikâyeleri soruldu.

İlk olarak 1998 yılında başlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 22.kez düzenleniyor.

Bu yılki festivalde Bilge Olgaç Başarı Ödülü Pelin Esmer ve Meltem Cumbul’un olurken, Onur Ödülü ise Sumru Yavrucuk ve Ayla Algan’a verilecek.

Bu yılın teması “Hikayem 22.0” olarak açıklanırken, festivalde 5 kıtadan kadın film festivalleri, Türkiye’deki kadın yapımcı ve yönetmenlerle buluşacak.

Sinemada kadın emeğini görünür kılmak amacıyla kurulan Uçan Süpürge Vakfı, eşitlik vurgusu yaparken, bu yıl 1721 film başvurusunun rekor olduğunu belirtti. Festival ekibi, seçici kurulun filmleri seçme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Bu yıl yapılan bir diğer yenilik ise yalnızca Çankaya değil, Ankara’nın 25 ilçesinde Uçan Süpürge etkinliklerinin yapılacağı oldu.

Genç Cadı Ödülü ise son bir yıl içerisinde Türkiye’de çekilmiş filmler içinde kadınlar arasındaki eşitsizliğe başkaldıran kadınlar arasından üniversite öğrencilerinin oylamalarıyla seçilecek. Seçimler hâlâ devam ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol