birgün

15° AÇIK

SPOR 20.04.2021 12:57

UEFA Başkanı Ceferin: UEFA’nın Galatasaray, Rangers ve Celtic gibi takımlara ihtiyacı var

UEFA Başkanı Ceferin, İngiltere, İtalya ve İspanya’dan 12 kulübün katılacağını duyurduğu yeni Avrupa Süper Ligi turnuvasına ilişkin, paranın, onurdan daha önemli hale geldiğini ve sadakatin yerini açgözlülüğe bıraktığını belirterek, “UEFA’nın Galatasaray, Celtic, Rangers, Atalanta ve Dinamo Zagreb gibi takımlara ihtiyacı var” dedi.

UEFA Başkanı Ceferin: UEFA’nın Galatasaray, Rangers ve Celtic gibi takımlara ihtiyacı var

UEFA Başkanı Alexander Ceferin İsviçre’nin Montrö kentinde düzenlenen UEFA Olağan Kongresi'nde Avrupa'nın önde gelen 12 kulübü tarafından kurulan ‘Avrupa Süper Ligi’ne ilişkin bir takım değerlendirmelerde bulundu.

UEFA ile 12 kulüp arasında yaşanan yeni turnuva krizinin futbolu daha da güçlü hale getireceğinin altını çizen Ceferin, "Yaklaşık 1 yıldan az bir süre önce başlayan bu kriz yalnızca bizi değil aynı zamanda futbolu da güçlendirecektir. Bu yaşananlar bizi daha güçlü kılacağı gibi futbolu da şimdiye dek hiç olmadığı kadar güçlü yapacaktır. Çünkü artık yetkililer, futbolun Avrupa toplumu için ne kadar önemli olduğunu anlamış oldular. Yaşanan kriz, bir kez daha futbolun toplumumuzun DNA'sında gömülü olduğunu kanıtladı. Futbol, kıta tarihimizin ve kolektif hafızamızın bir parçası. Yüzyılı aşkın süredir başarı hikayelerine konu oldu. Bu meydan okumalara karşı dik duracağız. Bu krizden eskisinden olduğumuzdan daha güçlü çıkacağız" diye konuştu.

"BAZILARI İÇİN TARAFTARLAR MÜŞTERİYE DÖNÜŞTÜ"

‘Avrupa Süper Ligi’ kurucularını kastederek, taraftarlara müşteri gözüyle turnuvalara da ürün gözüyle baktıklarına dikkat çeken UEFA Başkanı, “Bazıları için taraftarlar, müşteriye; ligler ise ürüne dönüştü. Bugünlerde dayanışmanın yerini bencillik aldı. Para, onurdan daha önemli hale geldi. Sadakat yerini açgözlülüğe bıraktı. Maddi çıkarlar, tutkudan daha ağır basmaya başladı. Futbol hiçbir zümreye ait değildir, herkesindir. Çünkü futbol kültürel mirasımızın bir parçası. Geleneklere ve diğer insanlara saygı duymalısınız. Anlamlı olan budur. Bugünün büyük kulüpleri, geçmişte bu kadar büyük değildi. Gelecekte de bu kadar büyük olacaklarının garantisi yok. Futbol dinamik bir yapı, onu bu kadar güzel bir oyun yapan şey de bu zaten" nitelendirmesinde bulundu.

"HAYALLERİ CANLI TUTMAMIZ GEREKİYOR"

Kendilerini büyük ve unutulmaz gören takımların nereden geldiklerini unutmaması gerektiğine değinen Sloven başkan, “UEFA organizasyonlarının Atalanta, Celtic, Rangers, Dinamo Zagreb ve Galatasaray'a ihtiyacı var. Herkesin bir şansı olduğunu bilmesi gerekiyor. Hayalleri canlı tutmamız gerekiyor. Kendilerini büyük ve dokunulmaz gören bu takımlar, nereden geldiklerini unutmasınlar. Ve şunu fark etmeliler ki, eğer bugün kendilerini Avrupa devi olarak görüyorlarsa bunu UEFA'ya borçlular. 2024 sonrası vizyonumuz son günlerde gerçekleştirilen uzun konsültasyon süreci neticesinde onaylandı. Kimsenin gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz. Bazıları bu güzel oyunu öldürmeye çalışırken, biz bu reformlarla futbolun geleceğini inşa ediyoruz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol