birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 26.07.2021 11:43

Uğur Şahin, İsrail'in araştırmasını doğruladı ve ekledi: Ama bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt yok

İsrail’in, BioNTech’in geliştirdiği aşının Delta varyantına karşı etkisinin düşük olduğu yönündeki açıklamasına yanıt veren Prof. Dr. Uğur Şahin, “Antikor seviyeleri düşüyor. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok” dedi. Şahin ayrıca, “Şu an üçüncü doz aşıya nadiren ihtiyaç var” ifadesini kullandı.

Uğur Şahin, İsrail'in araştırmasını doğruladı ve ekledi: Ama bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt yok

Pfizer ile koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech firmasının kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, İsrail’in Delta varyantı açıklamasına yanıt verdi.

Geçen hafta İsrail’de yapılan bir araştırmada BioNTech’in geliştirdiği aşının Delta varyantına karşı etkisinin düşük olduğu belirlenmişti.

Bu gelişmelerle ilgili olarak Wall Street Journal'a konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, “Antikor seviyeleri düşüyor. Antikor seviyelerinin düşmesi demek insanların hastalanması anlamına gelebilir. Fakat henüz hücrelerin bağışıklığının düştüğüne dair bir kanıt yok. Çünkü hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor” diyerek üçüncü doz ile ilgili planlarını açıkladı.

Şahin sadece İsrail'den alınan bu saha verileriyle üçüncü doz aşıyı kamuya bir tavsiye olarak vermeyeceğini dile getirdi.

Şahin, bu araştırma sonuçlarını doğrularken, buna karşılık aşının 7 ay sonra bile koruma sağladığının altını çizdi.

“İDEAL OLANI, GENİŞ KİTLELERE SATILMASI”

Şahin, her ülke hükümetinin bu konuda kendi kararını vermesi gerektiğini söylerken, “Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme konusunda kararı kendileri almalı” dedi.

Aşıların şu an sadece hükümetlere satıldığını hatırlatan Şahin, “İdeal olanı, aşının daha geniş kitlelere satılması ve bireysel kullanıcılar için kullanım izninin çıkmasıdır. Eğer aşı serbest pazara çıkarsa o zaman herkes kendi kararını kendi verecek” ifadesini kullandı.

Öte yandan ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) direktörü Rochelle Walensky de geçtiğimiz hafta verdiği Beyaz Saray brifinginde aşıların Delta varyantına karşı yüksek derecede koruma, ağır hastalıktan ve ölümden koruyucu olmaya devam ettiğini söylemişti.

İSRAİL NE DEMİŞTİ?

İsrail’de geçen hafta yapılan bir araştırma sonucunda, BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisinin, orijinal Covid-19'a nazaran daha düşük olduğu kaydedilmişti.

Ülkenin Sağlık Bakanlığı, iki doz aşının Delta varyantına karşı enfeksiyon riskine karşı yüzde 39 oranında koruma sağladığını açıklarken, semptom gösteren vaka riskini de yüzde 40 oranında azalttığını açıklamıştı. İsrail’deki verilere göre aşı, hastalığı ağır geçirme oranını ise yüzde 91 oranında engelliyor.

İsrail bu araştırma sonuçlarından sonra bağışıklığı düşük ve riskli grupta yer alan vatandaşlarına üçüncü doz aşı önermeye başladı. Öte yandan uzmanlar da bu üçüncü dozun daha geniş bir nüfusa uygulanmasının gerekli olup olmadığını araştırıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol