birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 09.06.2020 09:42

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Koronavirüse yakalanmak istedim

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak, "Halkımın bu virüsü anlaması için, virüs kapmak istedim ama, ailem izin vermedi" dedi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Koronavirüse yakalanmak istedim

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını can almaya devam ediyor. Ukrayna'da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy halka virüsün ciddiyetini anlatlatmak için kritik bir açıklamada bulundu. Zelenskiy, "Halkımın bu virüsü anlaması için, virüs kapmak istedim ama, ailem izin vermedi" diye konuştu.

Küresel tehdit haline gelen koronavirüs salgını etkisini göstermeye devam ediyor.Ukrayna'da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal mesafe kuralını hiçe sayanlara virüse karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

'HALKA CİDDİYETİN ÖNEMİNİ ANLATMAK İSTEDİM'

Zelenskiy, uyarı konusunda biraz daha ileri giderek, halka virüsün ciddiyetini göstermek için "Bizimkilere koronavirüse yakalanmak istediğimi söyledim. Ancak izin vermediler. Bunu istememin tek nedeni, halkın salgına karşı olan ciddiyetin önemini anlatmak" diye konuştu.

Ukrayna basınına konuşan Zelenskiy, "Bizimkilere bunu teklif ettim. 'Hastalanayım, Devlet Başkanlığı binasında beni izole edelim”dedim.

İnsanların bunun korkunç bir şey olduğunu, hastalanabileceklerini ve kendilerini kötü hissedebileceklerini anlamaları için bunu kendi üzerimde göstermek istedim. Halkın iyi olması için bu evreden geçmek istedim" dedi.

Ancak çalışma arkadaşlarının bu teklife olumlu yaklaşmadıklarını belirten Zelenskiy, "Ailem de beni affetmezdi. Deli olduğumu söylerlerdi ve bunda da haklı olurlardı" diye konuştu.

'KORONAVİRÜS BİR YERE KAYBOLMADI'

Karantina önlemlerinin hafifletilmesinin ekonomi için önemini de vurgulayan Zelenskiy, "Ancak şunu unutmayın, koronavirüs bir yere kaybolmadı. Katı tedbirlerin birçok hayat kurtardığına inanıyorum. Fakat hala koronavirüs nedeniyle her gün insanlar ölüyor. Bu kurallara yeniden dönmek istemeyiz. Dolayısıyla, sosyal mesafe ve maske takma kuralları devam etmeli. Maalesef toplu etkinliklere de henüz izin veremeyiz" ifadelerinde bulundu.

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol